Hakujemy pustostany w Krośnie i… nie tylko! Sierpień pod znakiem (R)ewolucji!
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie kontynuuje (R)ewolucję w kulturze i w mieście. (R)ewolucja. Eksperymenty artystyczne to kolejne artystyczne i międzypokoleniowe warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Na chętnych czekają warsztaty: „AKCJA-REAKCJa. Stwórz swoją instalację!”, podczas których powstanie instalacja artystyczna w przestrzeni miejskiej oraz „Hakujemy Pustostany w Krośnie!”, czyli warsztaty architektoniczne, w ramach których przygotowana zostanie nietypowa makieta miasta.
WARSZTATY MIĘDZYPOKOLENIOWE
Termin: sierpień 2024
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza (warsztaty) oraz przestrzeń publiczna (rezultaty), Krosno, woj. podkarpackie
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl
Projekt „(R)ewolucja. Eksperymenty artystyczne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy: Miasto Krosno, Policealne Studium Animatorów Kultury w Krośnie, Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Krośnie
Wstęp: wolny. Obowiązują wcześniejsze zapisy przez formularz elektroniczny
W sierpniu duet prowadzących – Dominika Janicka i Szymon Uberman – zabierze uczestników wydarzenia w świat instalacji artystycznych i architektury. Będą to spotkania mocno nakierowane na przestrzeń publiczną i procesy w niej zachodzące. Tym razem poruszymy kwestie związane ze sztuką współczesną, projektowaniem przestrzennym i tkanką miejską. To już jedne z ostatnich spotkań twórczych, ale przed nami jeszcze czas, w którym będzie można podziwiać rezultaty powstałe w ramach całego cyklu. Przestrzenie w mieście zyskają tak wiele dzięki jego mieszkańcom – tak o wydarzeniu mówią Organizatorzy.
Warsztaty „AKCJA-REAKCJa. Stwórz swoją instalację!”
Kategoria: sztuka współczesna, instalacja artystyczna, rzeźba
W pierwszy weekend sierpnia zachęcamy do udziału w warsztatach artystycznych, podczas których stworzymy instalację lub rzeźbę w przestrzeni publicznej! Będziemy reagować na to, co nas otacza – architekturę, historię, urbanistykę czy społeczne aspekty. Podczas spotkania poznamy przykłady, jak w kreatywny sposób ingerować w miejską przestrzeń oraz jak nasze działania mogą komentować rzeczywistość, wzmacniać lub zmieniać kontekst miejsca, a nawet tworzyć nowe funkcje społeczne. Będzie to okazja, żeby połączyć siły i odkryć, jak twórczo wykorzystać otaczającą nas przestrzeń.
Podczas warsztatów:
– porozmawiamy o sztuce współczesnej i jej znaczeniu w przestrzeni publicznej
– poznamy różne przykłady działań artystów tworzących dzieła w przestrzeni miejskiej
– dowiemy się, jak powstają rzeźby i instalacje wielkoformatowe oraz skąd artyści czerpią inspirację
– przeanalizujemy przestrzeń miejską pod kątem jej potencjału do tego typu działań artystycznych
– dowiemy się, jak łączyć różne materiały w artystyczne formy
– spędzimy twórczo czas, pracując nad koncepcją dzieła, które w efekcie zostanie zaprezentowane w przestrzeni miasta
– wykonamy prototyp instalacji, która zostanie zrealizowana w przestrzeni publicznej podczas kolejnej części warsztatów
Kiedy i gdzie:
Termin: 3 sierpnia 2024 (sobota), godz. 11.00-14.00
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria pod Żyrandolem, ul. Kolejowa 1, Krosno
Dla kogo, jakie rezultaty i jak dołączyć:
Dla kogo: warsztaty międzypokoleniowe – osoby powyżej 13 roku życia, dorośli, seniorzy
Kto poprowadzi warsztaty: Szymon Uberman, Dominika Janicka
Rezultat: stworzenie koncepcji i prototypu instalacji artystycznej, która trafi do przestrzeni publicznej
Zapisy: liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia przez formularze online
Link: https://forms.gle/GRnpynMwSrhztzYz7
Warsztaty „Hakujemy Pustostany w Krośnie!”
Kategoria: architektura, urbanistyka, planowanie przestrzenne
Badania wskazują, że do 2050 roku w Europie wyburzymy 2 miliardy metrów kwadratowych istniejących budynków. To równowartość czterokrotnej powierzchni Warszawy i pięćdziesięciokrotnej powierzchni Krosna. Ale czy musimy niszczyć te budynki? Możemy je przecież wykorzystać, adaptując do nowych funkcji z mniejszym śladem węglowym niż budowa nowych obiektów. To nie tylko okazja do kreatywnego myślenia, ale też do realnego wpływu na nasze miasto. Dołącz do nas i razem przekształćmy puste przestrzenie Krosna w tętniące życiem miejsca! Czy jesteś gotowy, aby wspólnie z nami hakować krośnieńskie pustostany?
Podczas warsztatów:
– porozmawiamy o architekturze
– poznamy przykłady adaptacji starych budynków w innych miastach
– zmapujemy potencjalne pustostany w Krośnie
– zastanowimy się nad nowymi funkcjami, jakie mogłyby one pełnić
– stworzymy wstępne makiety naszych pomysłów
Kiedy i gdzie:
Termin: 4 sierpnia 2024 (sobota), godz. 11.00-14.00
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria pod Żyrandolem, ul. Kolejowa 1, Krosno
Dla kogo, jakie rezultaty i jak dołączyć:
Dla kogo: warsztaty międzypokoleniowe – osoby powyżej 13 roku życia, dorośli, seniorzy
Kto poprowadzi warsztaty: Szymon Uberman, Dominika Janicka
Rezultat: makieta stworzona na bazie doświadczeń i obserwacji różnych pokoleń mieszkańców. Rezultat warsztatów trafi do przestrzeni budynku użyteczności publicznej w Krośnie
Zapisy: liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia przez formularze online
Link: https://forms.gle/fvHMEmdgVuYXRrjH9
Kto prowadzi warsztaty:
Dominika Janicka jest architektką, badaczką i założycielką FAIR Building Studio. Studiowała architekturę na ULB w Brukseli i Politechnice Gdańskiej, gdzie zaliczona została do grona 16 najwybitniejszych jej absolwentów. Uczy projektowania na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, jest dyrektorką artystyczną Instytutu Dizajnu w Kielcach oraz współzałożycielką inicjatywy Bal Architektek, która wspiera kobiety w architekturze.
Szymon Uberman jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego w Kielcach na kierunku rzeźba w kamieniu. Studiował edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na PWSZ w Sanoku oraz wzornictwo na WSH w Kielcach. Pracował jako scenograf przy filmach takich jak „Totem”, „Diablo. Wyścig o wszystko” czy „Nimmermeer”. Tworzył także scenografie do spektakli teatralnych („Wódz” w reż. Leszka Kumańskiego), jak również do reklam dla takich firm jak Lidl, Mokate, BlackRedWhite, Agata Meble itp. Jest autorem rzeźb i prac malarskich znajdujących się w zbiorach państwowych i prywatnych w Polsce, Włoszech, Francji, Niemczech, Indiach i Kanadzie. Ponadto zajmuje się projektowaniem graficznym. Laureat nagrody Miasta Kielce w I Konkursu Jestem ArtDesign FEST 2023.
O projekcie „(R)ewolucja. Eksperymenty artystyczne”
(R)ewolucja. Eksperymenty artystyczne to cykl artystycznych warsztatów międzypokoleniowych, w ramach których powstaną eksperymenty artystyczne z różnych dziedzin sztuki, kultury czy dziedzictwa kulturowego wskazujące na zależności człowieka z otaczającym go światem, z rozwojem, a także z małymi rewolucjami twórczymi. Takie spotkania twórcze będą mieć na celu integrowanie się przedstawicieli różnych grup wiekowych na płaszczyznach ich zainteresowań i wymiany wiedzy oraz doświadczenia.
Zdarza się, że młodzież nie czuje się rozumiana przez osoby starsze, natomiast dorośli stosunkowo często bez powodzenia poszukują nici porozumienia z młodymi ludźmi, dlatego chcemy stworzyć platformę do spotkań i wyrazu artystycznego osób w zróżnicowanym wieku, zwracając jednak uwagę na ich doświadczenie, potencjał i umiejętności – o projekcie mówi Ksenia Bołd z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.
Uczestnicy projektu i warsztatów będą wspólnie pracować nad różnymi tematami z zakresu szeroko rozumianej kultury, poruszając wybrane zagadnienia i rozwijając swoją kreatywność oraz zdolności manualne. Zajęcia prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin pozwolą rozbudować bazę wiedzy uczestników projektu. Działania oparte zostaną na interakcji, ale także na szeroko rozumianej edukacji. Wspólna wymiana doświadczeń, będzie nie tylko okazją do eksperymentowania ze sztuką i sposobem jej odbioru, ale również możliwością do pokazania inwencji twórczej osób z różnych pokoleń.
Każdy blok warsztatowy będzie dotyczył innego obszaru, w którym człowiek mniej lub bardziej świadomie wchodzi w reakcję z otaczającym go światem. Powstałe rezultaty warsztatów trafią do różnych miejsc w mieście pod wspólnym szyldem eksperymentów artystycznych. Zostaną one zaprojektowane i opisane tak, żeby odbiorcy (nawet zupełnie przypadkowe osoby, które zobaczą je w konkretnej przestrzeni) zatrzymali się na chwilę i zastanowili nad ich znaczeniem – mówią organizatorzy.
Czas: czerwiec – wrzesień
Dla kogo: młodzież 13+, dorośli, seniorzy
Kategoria: integracja, sztuka, kultura, dziedzictwo kulturowe
Tematyka warsztatów: architektura, instalacja artystyczna (rzeźba), natura / ekologia, sztuka użytkowa, multimedia / nowe technologie, wydawnictwo / publikacja