Dzień Kultury Żydowskiej w Brzozowie
Wczorajsza uroczystość (9 sierpnia) – Dzień Kultury Żydowskiej – poświęcona była m.in. pamięci Żydów brzozowskich, w 81. rocznicę tragicznych wydarzeń z 10 sierpnia 1942 r.
Została zainicjowana wykładem dr hab. Elżbiety Rączy z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie o „Pomocy Polaków dla Ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie w latach 1939-1944”. Następnie zgromadzeni w Sali konferencyjnej brzozowskiego ratusza mogli wysłuchać referatu Mateusza Podkula z Muzeum Regionalnego w Brzozowie na temat „Holokaustu w regionie brzozowskim. Polacy ratujący Żydów przed niemiecką zagładą”. W programie była także prezentacja filmu o męczennikach ratujących Żydów – Rodzinie Ulmów z Markowej.
Następnie uroczystości przeniosły się na brzozowski rynek, gdzie publiczność mogła wysłuchać koncertu zespołu „Karczmarze”.
Zespół “Karczmarze” został założony w 2006 r. i w chwili obecnej koncertuje w składzie instrumentarium: skrzypce, kontrabas, akordeon, gitara akustyczna, drugie skrzypce oraz cymbały rzeszowskie lub cymbały węgierskie. Wykonuje szeroko pojętą muzykę pogranicza. W ich wykonaniu można usłyszeć melodie polskie, ukraińskie, słowackie, węgierskie, bałkańskie oraz żydowskie. Karczmarze od początku swojej działalności dali ponad 600 koncertów zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, m.in. koncertowali wielokrotnie w Niemczech, we Francji, Włoszech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Rumunii, Litwie oraz na Ukrainie i na Węgrzech.
Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński, Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Źródło: FB/Muzeum Regionalne im. A. Fastnachta w Brzozowie