sobota, 23 listopada, 2024
AktualnościKROSNORozrywkaWydarzenia

Czy nasi bliscy mogą być dla nas jak święci? Wernisaż “Ikonostasu” Stabryły

Nieustannie upamiętniamy naszych bliskich na fotografiach. Czy jednak potrafimy docenić więź, która łączy nas z ważnymi dla nas ludźmi? Artysta Sylwester Stabryła postanowił swoich najbliższych namalować w formie ikon. W ten sposób na nowo stawia pytania o to, co dla nas jest najcenniejsze? Wernisaż już w ten piątek w BWA Krosno.

Wystawa IKONOSTAS

Artysta: Sylwester Stabryła

Czas trwania wystawy: 21.01.-13.02.2022

Wernisaż: 21.01.2022, godz. 18:00

Miejsce: BWA Krosno, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4

Kuratorka: Martyna Karpowicz

Większość z nas pamięta momenty, w których rodzina zbiera się razem, by obejrzeć dawne zdjęcia i podzielić się wspomnieniami. Jest w tym coś rytualnego i jednocześnie bardzo osobistego. Jednak czy dziś, gdy tak łatwo zrobić zdjęcie telefonem, wciąż jeszcze cenimy takie chwile? Czy w ilości zdjęć nie gubi się czas spędzony z bliskimi?

Przez rok Sylwester Stabryła, nawiązując do tradycyjnego malarstwa ikonowego i sposobu prezentowania go w ikonostasie, stworzył ponad 20 prac malarskich. Większość z nich to portrety, przedstawiające wizerunki bliskich i znajomych artysty. Są też autoportrety.

Chociaż inspiracje ikoną częściej polegają na przejęciu charakterystycznych środków formalnych, czy skomplikowanej symboliki, to – jak mówi kuratorka wystawy, Martyna Karpowicz:

– W projekcie Stabryły istotniejsze jest znaczenie i funkcja ikony w codziennym, prywatnym życiu, polegająca na “ćwiczeniu pamięci” o osobach, których wizerunek przedstawiają. Na tym polega oryginalność projektu.

Także sama wystawa i sposób jej prezentacji ma znaczenie symboliczne: Ikonostas to przegroda oddzielająca cerkiewny ołtarz od reszty świątyni, pokryta rzędami ikon ułożonych według określonych zasad. Ten charakterystyczny układ oraz atrybuty świętych stały się dla artysty ramą, w którą wpisał swój intymny świat relacji z ludźmi, oraz proste przesłanie: prywatnymi świętymi, których należy otaczać czcią i szacunkiem mogą stać się osoby z najbliższego otoczenia. Portret, przyjmując funkcję ikony, uobecnia przedstawioną na nim osobę i pozwala na refleksję.

– Perspektywę tę podkreśla prezentacja portretów, składających się na ikonostas w formie instalacji, i umieszczenie obrazów w przestrzeni, w rozproszeniu, w taki sposób, by otaczały osoby oglądające wystawę. Zabieg ten polega również na celowym zaburzeniu funkcji ikonostasu, czyli oddzielenia sfery sacrum od życia codziennego – tłumaczy Karpowicz.

Sylwester Stabryła to absolwent Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej (2002 r). Dyplom z malarstwa obronił u prof. Andrzeja Gieragi, a aneks z grafiki u prof. Krzysztofa Wyznera. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Jest autorem cykli malarskich takich jak: Duzi Chłopcy, Historie Kuchenne, Stopklatki.

Posługując się realistycznym językiem wypowiedzi, tworzy malarstwo na wskroś osobiste i intymne, korzystające z ikonografii i motywów wykształconych we wcześniejszych okresach sztuki. Bohaterem jego obrazów jest przede wszystkim człowiek – jego psychologia, zachowania, trapiące emocje. W aspekcie portretu psychologicznego w jego malarstwie wielkie tematy kryją się w prostych motywach zaczerpniętych z codziennego życia.

Wystawę będzie można zobaczyć na wernisażu już w ten piątek o godz. 18:00, a następnie odwiedzać aż do 13 lutego w siedzibie BWA Krosno. Wystawie będą towarzyszyć też dwa wydarzenia: 5 lutego – warsztaty rodzinne, a 13 lutego wykład z cyklu “Mówimy o sztuce”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x