piątek, 27 września, 2024
AktualnościKROSNOWydarzenia

Czas Młodych – pracownia teatralna. Startuje kolejna Rezydencja eksperymentalna

We wrześniu rusza nabór do autorskiej pracowni teatralnej „Czas Młodych”, którą poprowadzi Katarzyna Truty. Pracownia jest częścią programu „Rezydencje Eksperymentalne” organizowanego przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Młodzież w wieku od 13 do 17 lat będzie miała okazję rozwijać swoje talenty teatralne, ucząc się m.in. mimiki, ruchu scenicznego i wyrażania emocji. Zajęcia potrwają od września do listopada, a uczestnicy będą mogli zgłębiać tajniki sztuki teatralnej pod okiem doświadczonej instruktorki. Liczba miejsc jest ograniczona, więc warto się pospieszyć.

Nazwa pracowni: Czas Młodych
Prowadząca: Katarzyna Truty
Program: Rezydencje eksperymentalne

Pracownia, którą chcę stworzyć ma być miejscem dla młodych ludzi chcących za pomocą działań teatralnych wyrazić siebie, swoje uczucia i emocje oraz przedstawić swoje zdanie na ważne dla nich tematy – tak o swoim pomyśle na pracownię mówi Katarzyna Truty.

Prowadząca zajęcia chce wesprzeć młodych ludzi w rozwijaniu pasji i zainteresowań. Wskazać drogi działania i dać wybór. Zapoznać z umiejętnościami potrzebnymi do występowania na scenie oraz uwrażliwić na sztukę.

Prowadzenie zajęć w ramach pracowni ma przede wszystkim na celu wspieranie młodego człowieka w rozwijaniu pasji i zainteresowań, wspomaganie jego rozwoju i umiejętności wyrażania siebie, uwrażliwianie na sztukę i piękno otaczającego świata oraz przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczeństwa.

Zapisy: https://tiny.pl/pq-09d5q
* Zapisy przez formularz zgłoszeniowy na cały okres trwania pracowni (3 miesiące)

Dla kogo: młodzież w wieku 13-17 lat
Kiedy: wrzesień – listopad 2024 / pierwsze zajęcia 10 września 2024
Harmonogram spotkań: wtorki, godz. 18.00-19.30
Czas trwania zajęć: 90 minut
Koszt: 80 zł / miesiąc
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

Zajęcia w ramach pracowni mają na celu:

• pobudzanie do aktywności twórczej,
• rozpoznanie i rozwijanie własnych możliwości,
• doskonalenie mimiki, ekspresji i plastyki ciała,
• rozwijanie pamięci, koncentracji uwagi i wyobraźni twórczej,
• rozwijanie wrażliwości na sztukę oraz wdrażanie do aktywnego udziału w życiu kulturalnym społeczeństwa,
• kształtowanie zamiłowanie do literatury i sztuki,
• rozwijanie wrażliwości emocjonalnej oraz empatii w stosunku do innych ludzi oraz zwierząt,
• rozwijanie odpowiedzialności za własne działanie,
• kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań wobec napotykanych trudności,
• rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie,
• integracja grupy i kształtowanie pozytywnych relacji w grupie,
• zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami związanymi z teatrem,
• zapoznanie ze specyfiką pracy aktora,
• poznanie procesu twórczego nad spektaklem.

Tematyka zajęć:

• ćwiczenia integrujące zespół teatralny,
• przybliżenie młodzieży historii teatru,
• tworzenie etiud teatralnych z wchodzeniem w różne role, stany emocjonalne, zastosowanie elementów dramy,
• praca nad ruchem scenicznym, mimiką i gestykulacją, łączenie ruchu i dźwięku (ćwiczenia indywidualne i grupowe),
• praca nad dykcją i odpowiednią intonacją tekstu,
• rozwijanie umiejętności wyrażanie emocji i uczuć gestem, mimiką, słowem, ruchem oraz w twórczości plastycznej,
• praca nad koncentracją, ćwiczenia pamięci oraz próby oparte na czytaniu scenariusza
• z odpowiednią interpretacją tekstu,
• ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne,
• ćwiczenia rozbudzające wyobraźnię, poszukiwanie literatury odpowiedniej do inscenizacji, poruszanie tematów bliskich młodzieży.

Prowadzenie: Katarzyna Truty

Absolwentka Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury w Krośnie na kierunku teatr. Pracuje w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Krośnie jako nauczyciel przedszkola, dodatkowo prowadzi terapię z dziećmi niedosłyszącymi oraz zajęcia teatralne dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej. Angażuje dzieci i młodzież w konkursy teatralne i recytatorskie organizowane w Krośnie i poza nim. Od dziecka interesowała się teatrem. Obecnie należy do amatorskiej grupy teatralnej dorosłych działającej przy Krośnieńskiej Fundacji Rozwoju. Tam, pod okiem reżysera Jacka Buczyńskiego, rozwija swoje pasje teatralne występując w spektaklach i różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Dodatkowo interesuje się sportem i tańcem. Jest członkiem grupy tanecznej “One są wszędzie” działającym w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Wraz z koleżankami z grupy występuję na turniejach i imprezach tanecznych.

Rezydencje eksperymentalne to pilotażowy program prowadzony przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Rezydencje eksperymentalne to program dla tych, którzy chcą zdobyć swoje pierwsze doświadczenia zawodowe albo poszukują nowej drogi w branży artystycznej i kulturalnej. Uczestnicy – rezydenci – będą mieli szansę stworzyć swoją własną pracownię artystyczną, w której poprowadzą zajęcia i warsztaty dla wybranej przez siebie grupy. Niezależnie od tego, czy ktoś jest artystą, rzemieślnikiem, czy instruktorem, w programie znajdzie przestrzeń na realizację swoich pomysłów. W ciągu trzech miesięcy każdy uczestnik poprowadzi cykl zajęć na wybrany temat, np. związany z sztuką wizualną, muzyką, tańcem, teatrem, a może jeszcze inną dziedziną. Będzie to doskonała okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, w pracy z grupą, ale także do poszukiwania odpowiedzi na pytania: czy to ja jestem młodą osobą z wieloletnim doświadczeniem lub czy odnajdę się w kulturze oraz czy własna pracownia jest czymś na miarę moich możliwości?

ŚCIEŻKA I – dla osób 18-29 (moduł dedykowany jest osobom młodym, stojącym na początku swojej ścieżki zawodowej bądź dopiero jej szukającym)
ŚCIEŻKA II – dla osób 30+ (moduł dedykowany jest osobom, które chcą zdobyć dodatkowe lub brakujące doświadczenie do swojego CV, zmienić branżę lub myślą o własnej działalności artystycznej)

Czas trwania rezydencji:
ok. 3 miesiące

Co oferujemy:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza będzie wspierać merytorycznie osoby, które postanowią skorzystać z programu rezydencji. Rolą instytucji będzie dbanie o działania promocyjne, nabór grup warsztatowych, pomoc w kwestiach formalnych oraz pokrycie kosztów niezbędnych materiałów wykorzystanych na potrzeby warsztatów. Istotną kwestią będzie zapewnienie przestrzeni, w której odbywać się będą zajęcia. Nabór na rezydencję został zaplanowany w formie ciągłej, a warunki współpracy zostaną ustalone indywidualnie w zależności od potrzeb prowadzącego i specyfiki tworzonej pracowni. W ten sposób otwieramy się na kreatywność osób dorosłych i chcemy promować ich talenty, zdolności czy ukryte pasje. Uczestnicy programu otrzymają szczegółowe rekomendacje, w których zostanie opisany m.in. cały proces tworzonej pracowni, specyfika pracy prowadzącego oraz zdobyte kompetencje. Planujemy również stworzenie bazy danych uczestników, co będzie dla nich dodatkową wizytówką oraz źródłem potencjalnych ofert pracy. Udział w programie jest bezpłatny, a o przyjęciu na rezydencję decyduje koncepcja przedstawionego pomysłu na pracownię.

Korzyści:
Rezydent może zyskać szansę na stworzenie swojej pracowni artystycznej, w której poprowadzi autorskie warsztaty. Będzie miał okazję sprawdzić się w pracy z grupą. Zdobędzie nowe doświadczenia, które w przyszłości zainteresują jego potencjalnych pracodawców lub – jeśli rozwinie własną działalność – odbiorców. Pozna zasady pracy w branży kulturalnej, a przy tym nawiąże relacje z innymi, być może z przyszłymi artystami. Podzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi osobami, które wezmą udział w cyklu warsztatowym. Pokaże się światu w roli artysty, twórcy, rzemieślnika, po prostu zdolnego człowieka z pasjami. Korzyścią dla odbiorców takich pracowni będą dodatkowe zajęcia, warsztaty, które trafią do oferty programowej – nie tyle instytucji, co samego rezydenta – na czas trwania rezydencji.

Nabór:
Ciągły. Liczba osób przyjętych do programu uzależniona jest od zgłoszeń i specyfiki pracowni

Zasady zgłoszeń:
Do programu mogą zgłosić się osoby, które ukończyły 18 rok życia, wypełniając i przesyłając formularz online, w którym należy opisać swój pomysł na autorską pracownię zgodnie z zamieszczonymi w nim wytycznymi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x