piątek, 10 stycznia, 2025
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Ćwiczenia ratownicze „BIESZCZADY 2024”

Doskonalenie współpracy administracji, służb, inspekcji i straży w reagowaniu na zagrożenia bezpieczeństwa – taki był cel dwudniowych, zakończonych wczoraj ćwiczeń w Bieszczadach. Koordynował je Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

W ćwiczeniach „BIESZCZADY 2024” brali udział m.in. Policja, Państwowa Straż Pożarna,  Ochotnicza Straż Pożarna, Bieszczadzkie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Wojska Obrony Terytorialnej, Państwowa Straż Rybacka i Państwowe Ratownictwo Medyczne. Zaangażowanych było w sumie kilkaset osób.

Działania miały za zadanie doskonalenie współpracy wszystkich służb w zapewnianiu bezpieczeństwa naszemu społeczeństwu – mówi Jan Ziobro, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. – Drugim ważnym aspektem naszych ćwiczeń  było wykorzystanie nowoczesnych technologii, na przykład dronów, w zarządzaniu bezpieczeństwem. Podejmowanie decyzji wymaga informacji przekazanej w odpowiedniej jakości, odpowiedniemu organowi i w odpowiednim czasie. To wszystko spinało te ćwiczenia.

Zakres dwudniowych, praktycznych ćwiczeń (26 i 27 listopada) obejmował: gaszenie pożaru lasu i terenów przyległych w utrudnionych warunkach górskich, zwalczanie aktu terrorystycznego połączonego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, związanym z eksplozją, działania poszukiwawczo-ratownicze w terenie górskim, organizację działań ratowniczych po wypadku na wodzie, ochronę obiektu ważnego dla obronności i interesu gospodarczego państwa, a także zwalczanie zagrożeń związanych z magazynowaniem i przesyłem gazu.

W środę na terenie ośrodka AMW REWITA – Solina media obserwowały kilka epizodów. Był to: szturm antyterrorystów związany z odbiciem zakładników przetrzymywanych w ośrodku wczasowym, gaszenie lasu z wykorzystaniem śmigłowca Straży Granicznej z Bambi Bucket, działania ratownicze po wypadku na wodzie (także z użyciem helikoptera) oraz ratowanie szybowniczki, która po skoku ze spadochronem została uwięziona na drzewie.

Podczas briefingu prasowego, w którym wziął udział Tomasz Lorenc, II wicewojewoda podkarpacki, wszystkie służby opowiedziały o swoim zaangażowaniu.

Finałem ćwiczeń „BIESZCZADY 2024” było posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone wypracowaniu koncepcji działania organów i podmiotów odpowiedzialnych za ochronę przeciwpowodziową i reagowanie na zagrożenie.

Fot. B. Terczyńska/PUW, KW PSP w Rzeszowie 

Źródło: PUW Rzeszów

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x