poniedziałek, 23 grudnia, 2024
AktualnościBRZOZÓWWydarzenia

Brzozowskie STOWARZYSZENIE EURO-SAN realizator programu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego dotyczącego bioróżnorodności naszego regionu pn. PODKARPACKI NATURALNY WYPAS III

Już od ponad dekady Podkarpacki Urząd Marszałkowski realizuje program w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego zwany w skrócie „Podkarpacki Naturalny Wypas III”. Program został podzielony na dwie części – wzajemnie się uzupełniające, ale jednocześnie z możliwością osobnej realizacji każdej z nich.

Pierwsza część zadania zakłada wsparcie hodowców prowadzących naturalny wypas zwierząt gospodarskich. Budżet tej części zadania w 2022 roku wyniósł 3 351 728, 29 zł. Urząd Marszałkowski powierzył realizację programu siedmiu podkarpackim stowarzyszeniom – wśród których, już dziewiąty rok z rzędu, znalazło się Stowarzyszenie Euro – San. Środki te, w postaci dopłat do powierzchni wypasanych terenów, trafiły do hodowców zwierząt gospodarskich, którzy poprzez prowadzenie naturalnego wypasu zwierząt wspierają bioróżnorodność i ograniczają ekspansję roślin niepożądanych (barszczu Sosnowskiego). Stowarzyszenie Euro-San przy realizacji projektu pn. „Tradycje Pasterskie Podkarpacia” podjęło współpracę z ponad 180 hodowcami zwierząt gospodarskich z 15 powiatów i 42 gmin województwa podkarpackiego. Wypas zwierząt zgłoszonych do programu przez Stowarzyszenie Euro-San prowadzony był na pastwiskach o łącznej powierzchni 2800 hektarów, natomiast łączna liczba wypasanego; bydła, koni, owiec, kóz oraz jeleniowatych wyniosła 2700 sztuk. Realizacja pierwszej części programu zakończyła się z dniem 15 października 2022 r.

Budżet drugiej części zadania w roku bieżącym wynosił 133 344, 00 zł. Zarząd Województwa Podkarpackiego wybrał pięciu oferentów na realizację działań szkoleniowo-edukacyjnych zgodnych z założeniami programu „Podkarpacki Naturalny Wypas III”. Wśród wybranych ofert, znalazła się oferta złożona przez Stowarzyszenie Euro–San pn. „Bioróżnorodność w podkarpackich zagrodach”. W ramach realizacji projektu zorganizowano II Konferencję Pszczelarską w Brzozowie. Wydarzenie zgromadziło blisko 100 uczestników; pszczelarzy zrzeszonych w kołach pszczelarskich, przedstawicieli władz samorządowych, mieszkańców zainteresowanych pszczelarstwem oraz lokalnych brzozowskich producentów. Konferencji towarzyszył pokaz nowoczesnego sprzętu pszczelarskiego przygotowany przez hurtownię PH Barć z Biszczy oraz mini kiermasz miodów, wyrobów na bazie produktów pszczelarskich oraz lokalnych serów. Patronat nad konferencją objęła Podkarpacka Izba Rolnicza. Głównym zadaniem konferencji było przedstawienie najnowszych rozwiązań hodowli owadów użytkowych w rozprzestrzeniających się monokulturach upraw rolnych oraz informacji o bioróżnorodności Podkarpacia.

Wyjazdowe szkolenie „Ekologia na co dzień” to kolejny punkt projektu pn. „Bioróżnorodność w podkarpackich zagrodach”. Prawie 40 osobowa grupa dzieci i dorosłych z powiatu brzozowskiego i rzeszowskiego uczestniczyła w wyjeździe szkoleniowym do Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych. Program szkolenia obejmował wykład nt. działań proekologicznych w codziennym życiu oraz zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego BPN i Muzeum Młynarstwa i Wsi. Celem tych działań było podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz poznanie zasobów przyrodniczych i krajobrazowych południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego.

Ważnym elementem uzupełniającym cały cykl szkoleniowy była akcja pt. „Owadzia deweloperka” mająca na celu podjęcie działań na rzecz ochrony owadów użytkowych. W ramach akcji zostało zakupionych 100 domków dla owadów przez co zwiększy się ilość miejsc gniazdowania owadów zapylających w otoczeniu naszych domów i ogrodów. Domki dla owadów zostały przekazane uczestnikom konferencji i szkolenia wyjazdowego.

Wszystkie wymienione wyżej działania podjęte przez brzozowskie Stowarzyszenie Euro-San w ramach programu „Podkarpacki Naturalny Wypas III” miały na celu podtrzymać przyrodnicze, środowiskowe, kulturowe i tradycyjne aspekty Podkarpacia stanowiące o jego wyjątkowości. Działania realizowano z mieszkańcami z 15 podkarpackich powiatów, wśród których cyklicznie wzrasta świadomość o wartościach bioróżnorodności naszego regionu.

Zarząd Stowarzyszenia Euro-San bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy współpracowali z nimi przy realizacji tegorocznej edycji programu i jednocześnie zaprasza do współpracy i podejmowania wspólnych inicjatyw w ramach kolejnych edycji programu „Podkarpacki Naturalny Wypas III”.
PODKARPACKI NATURALNY WYPAS III 2022 – zadanie publiczne Województwa Podkarpackiego w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego „Program aktywizacji gospodarczo-turystycznej województwa podkarpackiego poprzez promocję cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenów łąkowo-pastwiskowych z zachowaniem bioróżnorodności w oparciu o naturalny wypas zwierząt gospodarskich i owadopylność”.

Tekst: Stowarzyszenie Euro-San (MCh-T, BS)
Zdjęcia: Stowarzyszenie Euro-San, Henryk Nicpoń, Stanisław Cyparski

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x