sobota, 11 stycznia, 2025
AktualnościBRZOZÓWWydarzenia

Aktywna walka ze smogiem

Grupa Eko.Pozytywni działająca w ramach Stowarzyszenia Aktywna CARPATICA od jakiegoś czasu zajmuje się tematyką ekologii i ochrony środowiska. W ramach projektu „Inspired by nature” odbywają się różnorodne warsztaty, w czasie których rozmawiamy o tym, jak dbać o środowisko. Wynikiem naszych dyskusji są konkretne działania, które możemy podejmować w lokalnym środowisku, by mieć wpływ na otaczający nas świat.

Czym jest smog?

Podczas ostatniego spotkania zajęliśmy się tematem smogu. To zjawisko doskwiera nam szczególnie w okresie jesienno-zimowym, w bezwietrzne dni możemy zauważyć osadzającą się nad miastami mgłę. Za powstawanie smogu odpowiedzialne są trzy sfery działalności ludzkiej: niska emisja, komunikacja i przemysł. W Polsce w wielu domach wciąż pali się węglem, w piecach spala się odpady z tworzyw sztucznych. W naszym kraju na jednego mieszkańca przypada więcej samochodów w porównaniu z państwami Europy Zachodniej, szczególnie szkodliwe są stare pojazdy, z silnikami diesla, nieposiadające odpowiednich filtrów.

Wpływ smogu na zdrowie

Zjawisko smogu nie pozostaje obojętne na zdrowie człowieka. Związki chemiczne zawarte w smogu mogą osłabiać układ odpornościowy, prowadzić do niewydolności nerek i wątroby, chorób układu oddechowego i chorób nowotworowych. Według danych WHO smog co roku zabija 6,5 mln ludzi na świecie. Jak widać skala zjawiska jest ogromna – dlatego ważne jest, by nieustannie podnosić świadomość społeczną dotyczącą niebezpieczeństwa płynącego z zanieczyszczeń powietrza.

Jak ograniczyć powstawanie smogu?

Warto postawić sobie pytanie, co każdy z nas może zrobić, by wpłynąć na jakość powietrza, którym oddychamy. Powinniśmy zadbać o wymianę źródła ciepła w naszych domach – przestarzałe piece węglowe w dużej mierze przyczyniają się do powstawania smogu. Jest to droga inwestycja, jednak obecnie funkcjonuje wiele dotacji, dzięki której możemy zmniejszyć koszt wymiany pieca. Oczywiście pod żadnym pozorem nie wolno palić śmieciami.

Sprawdźmy, czy mamy szczelne okna, odpowiednia termomodernizacja ogranicza straty ciepła. Im mniej ciepła ucieka z pomieszczenia, tym mniej energii potrzebujemy do jego ogrzania. Pamiętajmy też o wietrzeniu pomieszczeń. Jednak na czas otwierania okien, zakręćmy kaloryfery.

Kiedy tylko możesz, zrezygnuj z podróżowania samochodem. Do pracy lub szkoły możesz dostać się komunikacją miejską lub rowerem. Do pobliskiego sklepu wcale nie trzeba jechać samochodem.

Rośliny pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza, dlatego warto sadzić drzewa i krzewy w ogrodzie, a w domowych pomieszczeniach stawiać rośliny filtrujące powietrze.

Za emisję szkodliwych pyłów odpowiedzialne są również zakłady przemysłowe i elektrownie węglowe. Mogłoby się wydawać, że nie mamy na to wpływu, jednak zastanówmy się, ile energii elektrycznej zużywamy. Pamiętajmy, by gasić światło, kiedy nie ma nas w pomieszczeniu i wymienić żarówki na energooszczędne. Wyłączmy komputer i telewizor, gdy z nich nie korzystamy. Kupując nowe urządzenia, zwracajmy uwagę na ich klasę energetyczną.

Jak widać istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i wcale nie wymagają one od nas ogromnych wyrzeczeń. Pamiętajmy, że ważna jest konsekwencja w działaniu i edukacja. Nie pozostawajmy obojętni na jakość powietrza w naszym otoczeniu – ono wpływa na zdrowie nasz i naszych bliskich.

Autor: Grupa Eko.Pozytywni

Celem projektu „Inspired by nature” jest stworzenie młodzieży możliwości do poszerzenia i wykorzystywania wiedzy ekologicznej, a także ukształtowania postawy proekologicznej, rozwój w społeczności postaw ekologicznych, dbania o środowisko i o swoje zdrowie. W ramach projektu młodzież uczestniczy w szeregu warsztatów tematycznych. Za nami już pierwsze warsztaty na temat zdrowego stylu życia, higieny psychicznej, ekologii podczas, których powstał plakat o tematyce ekologicznej.

Projekt „Inspired by nature” realizowany w ramach programu Europejski Korpus Solidarności, współfinasowany ze środków Unii Europejskiej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x