piątek, 11 października, 2024
AktualnościBRZOZÓWSportWydarzenia

Podsumowanie Powiatowego Współzawodnictwa Sportowego Szkół 2023/2024

Miniony rok szkolny 2023/2024 w powiecie brzozowskim zamknął się realizacją blisko 70 imprez sportowych, a łącznie we wszystkich organizowanych zawodach zanotowano blisko 3,5 tys. osobostartów. Uczestnikami imprez byli uczniowie – dzieci i młodzież z 28 szkół powiatu brzozowskiego oraz kilkudziesięciu spoza jego terenu.

Tradycyjnie, wszystkie zawody odbywały się w halach sportowych szkół z terenu powiatu brzozowskiego, a także na obiektach MOSiR w Brzozowie (stadionie i krytej pływalni), „Orlikach” w Haczowie i Bliznem.Oprócz organizacji i finansowania imprez powiatowych (zakup medali, pucharów, koszty obsługi sędziowskiej) Starostwo Powiatowe w Brzozowie współfinansowało udziały reprezentacji powiatu w finałach wojewódzkich m.in. w zawodach lekkoatletycznych czy sztafetowych i drużynowych biegach przełajowych. Ponadto ze środków powiatu w ubiegłym roku szkolnym dofinansowany został program Szkolny Klub Sportowy.

Spotkanie podsumowujące powiatowe współzawodnictwo w roku szkolnym 2023/2024 odbyło się 8 października w Starostwie Powiatowym w Brzozowie. W uroczystości, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych w ramach sportowego współzawodnictwa nagrodzono najlepsze szkoły, uhonorowano uczniów za indywidualne osiągnięcia sportowe, a szkołom za wyniki w grach zespołowych przekazano sprzęt sportowy.
W rywalizacji szkół, w punktacji łącznej Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej ponownie najlepszą okazała się Szkoła Podstawowa w Bliznem, która zgromadziła 1005,0 pkt. Na drugim miejscu uplasował się Zespół Szkolno – Przedszkolny w Domaradzu – 830,5 pkt., a na trzecim – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie – 827,0 pkt. Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: SP w Haczowie (461,5 pkt.), SP w Grabownicy (379,5 pkt.) oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny w Humniskach (324,5 pkt.). Najlepszą w punktacji wojewódzkiej okazała się SP Nr 1 w Brzozowie, która w gronie 636 punktujących szkół była 15.
W klasyfikacji Licealiady na pierwszym miejscu uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące w Brzozowie. Triumfatorzy uzyskali 568,0 pkt. i wyprzedzili „ekonomik” (297,0 pkt.) oraz „budowlankę” (198,0 pkt.).” Wśród 164 punktujących szkół ponadpodstawowych Podkarpacia licealiści z „ogólniaka” uplasowali się na 9 pozycji. Wymienione szkoły otrzymały dyplomy oraz okazałe puchary. Ponadto szkoły z miejsc 1-3 uhonorowano nagrodami finansowymi w postaci symbolicznych czeków z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego.
We współzawodnictwie szkół na poziomie województwa podkarpackiego w punktacji łącznej Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej powiat brzozowski uplasował się na najwyższym w historii, znakomitym 6 miejscu. W tej samej kategorii najlepszą naszą gminą, spośród 149 punktujących okazała się Gmina Brzozów, która klasyfikację wojewódzką ukończyła na 9 pozycji. Ponadto w punktacji Licealiady powiat brzozowski zajął 11 miejsce.
Na tak świetny, nie notowany dotychczas wynik powiatu brzozowskiego złożyły się znakomite starty uczniów zarówno w sportach indywidualnych, jak i osiągnięcia w dyscyplinach zespołowych. Łącznie w zawodach rangi wojewódzkiej uczniowie z powiatu brzozowskiego wywalczyli 15 medali.

W przypadku konkurencji indywidualnych nasi uczniowie zdobyli ich 6. Listę otwiera Milena Krowiak z ZSP w Humniskach, która podczas zawodów lekkoatletycznych w mistrzostwach Podkarpacia w Stalowej Woli w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej indywidualnie była najlepsza w biegu na 300m. „Srebro” w tych zawodach w rzucie oszczepem zdobył Alex Czech z SP w Grabownicy (IMS). Z kolei „brązowe” medale wywalczyli: Natasza Słota z SP Nr 1 w Przysietnicy w skoku w dal (kat. ID) oraz Wiktoria Tasz z SP w Haczowie – pchnięcie kulą, Maja Szałajko z ZSP w Humniskach – rzut oszczepem i Hubert Flis z SP w Jasienicy Rosielnej – bieg na 100m (wszyscy kat. IMS).
Oprócz nich indywidualnie w czołowej „8” Podkarpacia uczniowie naszych szkół plasowali się jeszcze dziewiętnastokrotnie. Byli to: lekkoatleci – Nadia Grzesik (Zmiennica – 4-bój lekkoatletyczny), Kacper Jedynak (Izdebki – rzut oszczepem), Zofia Stemulak (Brzozów – skok w dal), Igor Marczak (Domaradz – skok w dal), Martyna Buczek (Zmiennica – pchnięcie kulą), Wiktor Rzepka (Izdebki – rzut dyskiem), Patrycja Ryba (Humniska – bieg 60m), Gabriela Potoczna (Blizne – bieg 100m), Julia Marszałek (Dydnia – rzut dyskiem), Michał Rolniak (Grabownica – bieg 100m), Jarosław Kwolek (Blizne – bieg 300m), Oliwier Cyparski (Brzozów – skok w dal); pływacy – Dawid Pitułaj (Brzozów – 50 m styl klasyczny), Gabriel Sawicki (Niebocko – 50 m styl klasyczny), Katarzyna Dudek (Brzozów – 50 m styl klasyczny), Błażej Żak (Niebocko – 50 m styl grzbietowy), Kamil Owsiany (Brzozów – 50m styl dowolny), Lea Gnatek (I LO – 50m styl klasyczny) oraz biegaczka przełajowa – Milena Czapor (Haczów – 600m). Wszyscy Ci sportowcy odebrali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Ponadto zaległą statuetką w ramach nominacji do XXIV Plebiscytu na Sportowców Powiatu Brzozowskiego, którego gala odbyła się 19 września br. uhonorowano Nataszę Słotę z SP Nr 1 w Przysietnicy.

W dalszej części podsumowania wyróżniono szkoły za osiągnięcia w grach zespołowych. Tutaj znakomite wyniki osiągnęła Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie. Uczniowie tejże szkoły zdobyli 3 medale, w tym 2 złote. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanęli szachiści, którzy tryumfowali w Wojewódzkich Igrzyskach Dzieci i Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych rozegranych w Radomyślu Wielkim. Zwycięstwa te dały im przepustkę do finałów krajowych w Pokrzywnej (woj. opolskie), gdzie młodsza grupa zajęła 9 miejsce, a starsza rewelacyjną 4 pozycję. Oprócz szachistów medal dla brzozowskiej podstawówki wywalczył zespół piłkarzy ręcznych, który w finałowej rozgrywce w Przemyślu w kategorii IMS zdobył brązowy medal.

Ze świetnej strony pokazali się też uczniowie Szkoły Podstawowej w Haczowie, którzy w grach drużynowych w zawodach wojewódzkich wywalczyli dwa krążki. Mistrzostwo Podkarpacia w kategorii Igrzysk Dzieci chłopców wywalczyli tenisiści stołowi, którzy później wystąpili w finale krajowym w Rawie Mazowieckiej (woj. łódzkie) zajmując bardzo wysokie 9 miejsce.
Drugi medal Haczowa to osiągnięcie drużyny dziewcząt w kategorii ID (rocznik 2013 i młodsze) w drużynowych biegach przełajowych, która w zawodach w Kolbuszowej zajęła 3 miejsce. W tych samych zawodach, a zarazem tej samej kategorii wiekowej mistrzostwo województwa wywalczyły dziewczęta z Bliznego, podtrzymując w kolejnym roku świetną medalową passę swojej szkoły.
Niespodziewanie, aczkolwiek jak najbardziej zasłużenie mistrzyniami Podkarpacia zostały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi, które podczas stalowowolskiego festiwalu sztafet okazały się najlepsze w sztafecie 4x100m w kategorii ID.

Podczas tej imprezy świetnie spisały się dziewczęta z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Humniskach, które w sztafecie olimpijskiej uplasowały się na trzecim stopniu podium.
Ostatni, dziewiąty drużynowy krążek dla powiatu przywiozły z Jedlicza uczennice Szkoły Podstawowej w Grabownicy, które w Finale Wojewódzkim Igrzysk Dzieci w koszykówce 3×3 wywalczyły medale brązowe.

W sumie w grach zespołowych miejsca w najlepszej „6” województwa szkolne drużyny z naszego powiatu zajmowały jeszcze dwunastokrotnie. Wszystkie wymienione szkoły odebrały sprzęt sportowy w postaci zestawów piłek. Dodatkowo nagrody otrzymało I LO w Brzozowie oraz „podstawówki” z Domaradza, Orzechówki i Zmiennicy.
Podczas uroczystości nagrody finansowe najlepszym swoim szkołom przekazali również samorządowcy z Jasienicy Rosielnej, Domaradza, Haczowa oraz Brzozów. W licznych wystąpieniach wszyscy oni podkreślili duży wkład nauczycieli wychowania fizycznego, dyrektorów szkół oraz uczniów w rozwój sportu szkolnego na terenie powiatu brzozowskiego. Nagrodzonym pogratulowano dotychczasowych znakomitych osiągnięć, życząc kolejnych spektakularnych sukcesów oraz zapału i determinacji na rzecz rozwoju kultury fizycznej.
Sportowe podsumowanie z udziałem gospodarzy powiatu: Jacka Adamskiego – Starosty Brzozowskiego, Adama Jajki – Wicestarosty Brzozowskiego oraz Henryka Kozika – Przewodniczącego Rady Powiatu w Brzozowie sfinansowane zostało ze środków Starostwa Powiatowego w Brzozowie. Ponadto w gronie zaproszonych i przybyłych gości znaleźli się: Urszula Brzuszek – Wójt Gminy Jasienica Rosielna, Marcin Tarabuła – Wójt Gminy Domaradz, Piotr Rostek – Sekretarz Gminy Haczów, Mariola Pilszak – Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Sportu, Turystyki i Wypoczynku Rady Miejskiej w Brzozowie, Dorota Bluj – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu w Brzozowie oraz Magdalena Pilawska – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Brzozowie.

Źródło: powiatbrzozow.pl