sobota, 23 listopada, 2024
AktualnościKROSNORozrywkaWydarzenia

„Smyczki na Wojciechu”. Cykl koncertów kameralnych w Krośnie

Lato w Krośnie zapowiada się niezwykle muzycznie. Cykl „Smyczki na Wojciechu” ponownie zagości w urokliwych i zabytkowych wnętrzach Kościoła pod wezwaniem św. Wojciecha Męczennika. Tegoroczna edycja, odbywająca się od lipca do września 2024 roku, przyciągnie melomanów różnorodnym repertuarem oraz wszechstronnymi wykonawcami. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w kameralnych koncertach.

Cykl koncertów „Smyczki na Wojciechu” odbędzie się latem w Krośnie, oferując bogaty program muzyczny. Wydarzenia rozpoczną się 12 lipca występem Kwartetu Galicyjskiego, znanego z łączenia muzyki klasycznej i ludowej. 16 sierpnia publiczność będzie miała okazję usłyszeć niezwykłe połączenie harfy i marimby w wykonaniu Dony Amyrotou i Oktawii Bylickiej. 30 sierpnia Leopoldinum String Trio zaprezentuje serenady Mozarta, Beethovena i Dohnanyiego. Cykl zamknie Cracow Guitar Quartet 6 września, wykonując utwory Bizeta, Albeniza oraz współczesne parafrazy Chopina.

PROGRAM

12 lipca 2024, godz. 19.00 

Kwartet Galicyjski

16 sierpnia 2024, godz. 19.00 

Koncert na harfę i marimbę

30 sierpnia 2024, godz. 19.00 

Wieczór z serenadą

6 września 2024, godz. 19.00 

Cracow Guitar Quartet

INFORMACJE O KONCERTACH I WYKONAWCACH

12 lipca 2024, godz. 19.00

Kwartet Galicyjski

Katarzyna Sałapa – skrzypce

Agnieszka Michalik-Kiełbasa – skrzypce

Ewa Borcz – altówka

Gabriela Lipień – wiolonczela

Kwartet Galicyjski to formacja wykonująca muzykę klasyczną, rozrywkową, a w szczególności autorską twórczość altowiolistki zespołu – Ewy Borcz – inspirowaną ludowością.

Od kilku lat zespół ukierunkował swoje działania na rzecz syntezy folkloru i muzyki poważnej wydając dwa albumy „Folkomania” oraz „Legendy” inspirowane najpiękniejszymi melodiami ludowymi i legendami Małopolski.

Kwartet Galicyjski występował w filharmoniach, salach koncertowych, podczas ważnych uroczystości państwowych oraz na scenach plenerowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zespół współpracuje ze znanymi osobistościami polskiej sceny muzycznej podczas koncertów, sesji nagraniowych czy teledysków. Tworzą go absolwentki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku.

Program: Intro, Idzie dysc, Pośli śwarni, Czarne, Toniemy, Ostatni, Sowa, Tango Eufobia, Bajka na trzy, Pustynna melodia

16 sierpnia 2024, godz. 19.00

Koncert na harfę i marimbę

Dona Amyrotou – marimba

Oktawia Bylicka – harfa

Dona Amyrotou – marimbistka pochodząca z Cypru. Uczestniczyła w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez najbardziej doświadczonych i niezwykle utalentowanych marimbistów, takich jak: Tatiana Koleva, Fumito Nunoya i Rachel Xi Zhang. Dona zrobiła licencjat w Arte Music Academy na Cyprze. Studia magisterskie – pod okiem jednej z najważniejszych wirtuozek marimby, Katarzyny Myćki – ukończyła w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2021 roku zajęła 3 miejsce (ex aequo) w IV uczelnianym konkursie „Polska Miniatura”. Ponadto wraz z Oktawią Bylicką dokonała premierowego wykonania utworu „Arpimba” polskiej kompozytorki Anny Ignatowicz-Glińskiej.

Ponadto, wraz z uczelnianym zespołem kameralnym klasy perkusji, uczestniczyła w wielu festiwalach, tj. Festival Bicích Nástrojů (Brno 2021), Amsterdam Marimba Weekend (Amsterdam 2022) i I Ogólnopolski Kongres Perkusyjnych Kół Naukowych (Katowice 2023).

Oktawia Bylicka – harfistka studiująca w Institut Superieur de Musique et Pedagogique w Namur u prof. Sophie Hallynck. Licencjat z wyróżnieniem obroniła pod przewodnictwem dr Anny Sikorzak-Olek w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Szkoliła swoje umiejętności pod okiem wybitnych harfistów, takich jak Alexander Boldachev, Helga Storck, Margit-Anna Süß. Zdobyła 1 nagrodę w międzynarodowym konkursie Music Without Limits na Litwie. Występowała z różnymi orkiestrami, m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, a jako solistka także z Rzymską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną w Wilnie czy Elbląską Orkiestrą Kameralną. Na co dzień wykonuje muzykę poważną, niemniej jest otwarta na różne gatunki muzyczne i formy ekspresji artystycznej. Współpracowała z zespołami Tabac i Konstelacje, a z zespołem Rootvitza wykonywała muzykę tradycyjną krajów słowiańskich. Okazjonalnie ilustruje muzycznie opowieści i spektakle dla dzieci. Z wykształcenia także ogrodnik i hortiterapeuta. Marzy jej się, żeby w przyszłości połączyć pasję do muzyki i natury.

Program: Anna Ignatowicz-Glińska – Arpimba, Jan Koetsier – Tänzerische Impressionen, Matthias Schmitt – Pas de Deux, Jan Sebastian Bach – Siciliano, Jan Sebastian Bach – Wariacje Goldbergowskie (wybór), César Franck – Preludium, Fuga, Wariacja, Claude Debussy – Dziewczyna o włosach jak len

30 sierpnia 2024, godz. 19.00

Leopoldinum String Trio

Wieczór z serenadą

Christian Danowicz – skrzypce

Michał Micker – altówka

Marcin Misiak – wiolonczela

Trio zostało założone w 2009 roku przez koncertmistrza i liderów grup Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum. Tworzy je trzech znakomitych artystów, którzy na stałe są związani z orkiestrą Leopoldinum. Christian Danowicz (skrzypce), Michał Micker (altówka), Marcin Misiak (wiolonczela) to laureaci wielu znaczących konkursów muzycznych w kraju i za granicą. Wykształcenie muzyczne (dyplomy z wyróżnieniem) zdobyli na wyższych uczelniach muzycznych w Warszawie, Wrocławiu, Berlinie, Los Angeles, Wiedniu i Tuluzie. Aktualnie są wykładowcami klasy skrzypiec, altówki i wiolonczeli w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W tej uczelni wszyscy uzyskali stopień doktora habilitowanego. Artyści prowadzą ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną. Z orkiestrą Leopoldinum występują na renomowanych festiwalach muzycznych, takich jak: Wratislavia Cantans, Festival Musique au Leman w Thonon, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Musica Polonica i Electronica Nova, Leo Festiwal, Warszawska Jesień.

Od września 2012 roku jako stypendyści szkoły Reina Sofia w Madrycie studiowali pod okiem wybitnego skrzypka i kameralisty Güntera Pichlera, prymariusza słynnego zespołu Alban Berg Quartet. Na swoim koncie muzycy mają nagrania radiowe, telewizyjne oraz płytowe. Jako kameraliści i soliści współpracują z wieloma wybitnymi artystami i orkiestrami. Ich interpretacje szerokiego repertuaru muzyki kameralnej cieszą się dużym uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyków muzycznych.

W programie: Wolfgang Amadeusz Mozart – Streichtrio satz, Ludwig van Beethoven – Serenada na trio smyczkowe, Ernst von Dohnanyi – Serenada na trio smyczkowe

6 września 2024 godz. 19.00

Cracow Guitar Quartet

Miłosz Mączyński

Joanna Baran-Nosiadek

Łukasz Dobrowolski

Mateusz Puter

Cracow Guitar Quartet powstał w 2006 roku i współtworzą go artyści związani z Krakowem: Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski oraz Mateusz Puter. Kwartet bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach gitarowych, prowadzi lekcje mistrzowskie dla młodych wirtuozów tego instrumentu, dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji (w tym rejestrowany koncert w studiu Polskiego Radia). W 2010 roku ukazała się płyta zespołu „From Ballet to Tango” (CM Records), ukazująca piękno i bogactwo muzyki tanecznej od Renesansu do współczesności. Płyta otrzymała znakomite recenzje w polskiej i zagranicznej prasie muzycznej. W 2019 roku kwartet reprezentował Polskę na koncercie specjalnym Cracow Guitar Quartet w St Giles’ Cathedral w Edynburgu. W 2022 roku zespół wydał album „Musical Landscapes” (DUX), zyskujący szerokie zainteresowanie recenzentów w kraju i za granicą, wyróżniony w 2023 roku nagrodą Global Music Awards w kategorii muzyki klasycznej oraz wybrany Płytą Kwartału magazynu Presto.

Zespół – czworo solistów – występuje również z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Sudeckiej czy Polish Art Philharmonic. Obecnie Cracow Guitar Quartet uważany jest za czołowy polski zespół muzyki gitarowej.

Kwartet jest laureatem licznych konkursów międzynarodowych:

I nagroda – 12. International Guitar Competition 2009 – Ile de Re (Francja)

I nagroda – International Moscow Music Competition 2020 – Moskwa (Rosja)

I nagroda – 5. Danubia Talents Music Competition 2020 – Budapeszt (Węgry)

I nagroda – The Muse – International Competition 2021 – Ateny (Grecja)

Grand Prix – 5. International Master Competition for Music Teachers 2017 – Warszawa (Polska)

II nagroda – 94. Concours International Leopold Bellan 2020 – Paryż (Francja)

III nagroda – 15. Altamira Gorizia International Guitar Competition 2018 – Gorizia (Włochy)

III nagroda – International Lake Como Virtuoso Competition 2023 – Bellano (Włochy)

Program: Georges Bizet – Carmen: Aragonaise, Georges Bizet – Carmen: Seguidilla, Isaac Albeniz- Cordoba, Isaac Albeniz – Asturias, Isaac Albeniz – Tango, Małgorzata Tumidajska – Chopin – parafraza, Dušan Bogdanović – Introduction and Dance

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x