sobota, 23 listopada, 2024
AktualnościSANOKWydarzenia

GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu – wyjazd studyjny bibliotekarzy

W dniach 15-16 września 2023 r. odbył się wyjazd studyjny do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łukasza Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. To jeden z elementów projektu „Republika marzeń. Biblioteka ośrodkiem aktywizacji społeczności lokalnych” w programie BLISKO (2023-2024), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku.

Celem wizyty było poznanie placówki i zasad jej funkcjonowania oraz szeregu nowoczesnych rozwiązań proczytelniczych wprowadzonych po wybudowaniu nowego obiektu i zmianie zasad działania biblioteki.

Galeria Książki mieści się na trzech poziomach budynku o nowoczesnej bryle architektonicznej nawiązującej do współczesnych galerii handlowych. Dzięki dużej powierzchni i wykorzystaniu szkła jest obiektem przestronnym i jasnym, niewątpliwie atrakcyjnym dla czytelników i innych osób korzystających z propozycji biblioteki. W obiekcie wprowadzone zostały nowoczesne rozwiązania usprawniające obsługę i samoobsługę czytelników Wypożyczalni dla dorosłych, Biblioteki Młodych i Czytelni, m.in. bookboxy do samodzielnego wypożyczania i zwrotu książek, kody do bazy IBUK Libra, czytniki, czytaki, tablety z kodami Legimi i audiobooki, strefa coworkingowa oraz książkomat i wrzutnia dostępne bez ograniczeń czasowych. Ponadto na terenie budynku mieszczą się: Studio Robota, Mikroświat Zabawy, Klasopracownia, Multimedia, księgarnia oraz Kawiarnia prasowa. Cały obiekt dostępny jest dla osób niepełnosprawnych.
W bibliotece działa Centrum Literatury Dziecięcej – ośrodek naukowo-badawczy, zajmujący się promocją czytelnictwa wśród najmłodszych, koordynuje Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

W strukturach Galerii Książki działa Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, który prowadzi działania edukacyjne na rzecz poszanowania praw człowieka, kształtowania postaw społecznych oraz wspierania dialogu między różnymi środowiskami i narodami. Punktem wyjścia jest historia Auschwitz jako symbolu Holokaustu i innych zbrodni. Do najważniejszych działań Instytutu należy organizacja i współorganizacja corocznych konferencji i seminariów, warsztatów edukacyjnych dla młodzieży i wychowawców, jak również przygotowanie publikacji.

Uczestnicy wyjazdu studyjnego wzięli udział w szkoleniu przygotowanym przez pracownika OIPC pt.: Julia Ilisińska – „zwykła” niezwykła kobieta. Pomoc niesiona więźniom KL Auschwitz-Birkenau.

Zwiedzanie Oświęcimia przewidziane zostało na godziny popołudniowe pierwszego dnia wyjazdu. Przewodnik przybliżył uczestnikom historię Oświęcimia od czasów najdawniejszych po okres II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem kultury i religii licznej mniejszości żydowskiej zamieszkującej miasto, holokaustu oraz nazistowskich planów stworzenia „drugiego Berlina” w centrum Europy.

Głównym punktem drugiego dnia wyjazdu było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Na Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu składają się głównie dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I Stammlager i Auschwitz II – Birkenau, wraz z ponad 150 obiektami budowlanymi, około 300 ruinami, autentycznymi drogami, rampą, ogrodzeniami, a także archiwalia, które przetrwały ewakuację obozu oraz zbiór ponad stu tysięcy obiektów ruchomych. Celem zwiedzania muzeum było przeszkolenie uczestników wyjazdu/edukatorów do pracy z młodzieżą w tematyce obozów zagłady, holokaustu i miejsc pamięci.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x