NOWOTARSKI obronił tytuł MISTRZA EUROPY w Armwrestlingu

W dniach 17-21 maja 2023 w Finlandii odbyły się  Mistrzostwa Europy w Armwrestlingu (siłowanie na ręce). Polskę reprezentował obecny Mistrz Świata oraz Europy Grzegorz Nowotarski, trenujący na co dzień w klubie Spartan Rymanów.

Grzegorz opowiedz jak wyglądała twoja droga do obrony tytułu Mistrza Europy.

Witam wszystkich serdecznie. Jak co roku, nawet będąc Mistrzem Europy i Świata, trzeba się zakwalifikować do kadry narodowej. Mistrzostwa Polski odbyły się w tym roku w Cieszynie w dniach 14-16 kwiecień 2023. Nie miałem większych problemów z kwalifikacją, jak to mówią, systematyczny trening popłaca. Oczywiście wygrałem swoja kategorię na rękę lewą i prawą, tym samym dostałem kwalifikacje na wyjazd do Finlandii na Mistrzostwa Europy – Laukaa oraz do Malezji na Mistrzostwa Świata – Kuala Lumpur (na razie brak decyzji jeszcze o wyjeździe z racji finansowych). Między Mistrzostwami Polski a Mistrzostwami Europy było 4 tygodnie przerwy, więc mogłem poprawić jeszcze formę w miejscach gdzie brakowało siły lub wytrzymałości mięśnia. Postanowiłem również nakręcić relacje z całego wyjazdu (pokazać jak to wygląda od strony zawodnika, a nie kibica), materiał na moim profilu facebookowym. Wracając do zawodów, człowiek niby bardziej doświadczony z roku na rok, ale stres i emocje z roku na rok coraz większe. Presja czy obronie tytuł, czy go stracę, czy będzie podium, czy dobrze jestem przygotowany itp., ( noo można osiwieć :P). Eliminacje przeszedłem bez porażki, choć nie obyło się bez problemów. Przegrałem walkę z Finlandczykiem przez złe ustawienie sędziego, gdyby protest nie został uznany straciłbym tytuł Mistrza (ale o tym później).

Moi drodzy: FINAŁ MISTRZOSTW EUROPY

GRZEGORZ NOWOTARSKI (Polska) vs DANIEL HANLON – (Wielka Brytania)

To trzeba zobaczyć: https://youtu.be/1L8SFmn1Gsw

Jak już zauważyliście po obejrzeniu, przegrałem pierwszy finał, (już tłumaczę o co w tym chodzi). Żeby odpaść z zawodów, zawodnik musi przegrać 2x. Ja pokonałem Hanlona w eliminacjach i tym samym wszedłem do finału bez porażki. Hanlon w eliminacjach przegrał tylko ze mną, tym sposobem spotkaliśmy się ponownie w FINALE. Hanlon z jedną porażką, Ja bez porażki. Kiedy Hanlon wygrał ze mną pojedynek finałowy, rezultat był 1:1. I tutaj wracamy do protestu w eliminacjach (chyba moja pierwsza walka). Gdyby protest został odrzucony, to ja wszedłbym z jedną porażką do finału. Prawdopodobnie w ten sam sposób przegrałbym pierwszy finał, ostatecznie lądując na drugim miejscu. Podchodząc do drugiego finału, czułem jak opuszczają mnie moce. Czułem jak głowa mówi nie dasz rady. Podczas ustawienia postawiłem wszystko na jedną kartę. Jeden mocny ruch wyłamujący nadgarstek, albo pójdzie albo przegram. Nic do stracenia, a tylko do zyskania. Komenda „ready go” i ostatkiem sił rozginam rękę przeciwnikowi, lecz dalej nie dobijam do poduszki. Brakuje dosłownie 1 cm. Dwóch sędziów obserwuje poduszkę boczną. Hanlon traci siły i po chwili jego ręka ląduje na poduszce. Sędzia zatrzymuje pojedynek i potwierdza moje zwycięstwo.

Podium wyglądało następująco:
1 miejsce – Grzegorz Nowotarski POLSKA
2 miejsce – Daniel Hanlon ENGLAND
3 miejsce – Janne Tammi FINLAND

Materiały nadesłane

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o