Słowacja w Krośnie! Nowe wystawy fotografii w RCKP

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza do udziału w dwóch nowych wystawach fotograficznych i spotkaniach autorskich.

W Galerii Fotografii zobaczyć można wystawy “Pogląd pokoleń” (autorzy ichal Bujdoš, Anton Hričan, Vlado Ivanko, Magda Koleničová, Milka Verbová, Vlado Krivák, Dušan Ignác, Andrej Belovežčík, emerytowany prezydent Republiki Słowacji Rudolf Schuster) oraz “Jeruzalem – miasto trzech wyznań” (autorzy Jaroslav Gutek, Anton Hričan, Vladimír Savčinský). 23 marca 2023 o godzinie 17.00 podczas podwójnego wernisażu – sami autorzy opowiedzą o fotografiach i okolicznościach, w jakich powstały.

Wystawa fotografii POGLĄD POKOLEŃ

Podczas spotkania autorskiego autorzy opowiedzą nie tylko o zdjęciach, ale także o okolicznościach, w jakich zostały one zrobione.

Rudolf Schuster kocha podróże, nieskażoną przyrodę i przygodę. Efektem tych zainteresowań jest szereg wypraw w najdalsze zakątki naszej planety. Ale Pan Prezydent ma jeszcze jedną pasję, uwiecznianie tego piękna aparatem lub kamerą wideo. Dzięki temu dziś możemy podziwiać surowy urok Kanady, Kamczatki. Czukotka i inne fotogeniczne dzikie i mniej dzikie krajobrazy. Kunsztownie skomponowaną scenografię można podziwiać nie tylko na wystawach, ale także w książkach i filmach dokumentalnych. Podczas swoich podróży doświadcza wielu momentów, które sprawiają, że każda rozmowa o jego fotografiach jest wyjątkowa. Zdeterminowany fotograf daje się przywiązać do drzwi helikoptera, by zrobić niekonwencjonalne ujęcie, porusza się w bezpośrednim sąsiedztwie niedźwiedzi i w razie potrzeby ucieka przed przewodnikiem lub ochroniarzem, by zrobić dobre zdjęcie.

Bardzo się cieszymy, że fotograf, operator i reżyser w jednym, Rudolf Schuster, przyjął nasze zaproszenie na wspólną wystawę z naszymi dwoma klubami fotograficznymi. Tutaj znajdziesz zdjęcia z Kanady, Alaski, Grenlandii i Antarktydy – o wystawie i Rudolfie Schusterze mówią przedstawiciele Fotoklubu ze Stopkova.

Fotoklub ze Stropkowa
W 1975 roku grupa fotografów-amatorów z fabryki TESLA STROPKOV połączyła się w koło fotograficzne i zorganizowała w Stropkowie I Konkursową Wystawę Fotografii. Stowarzyszenie działało pod kierownictwem Jozefa Černigi i Antona Hričana, członkami byli Jozef Bednárik, Andrej Belovežčik, Marián Bujňáček, Ján Cina, Peter Ignác, Jozef Jurčišin, Tomáš Mandula St. i Nadieżda Trudičová. W 2011 roku pierwotne koło fotograficzne zostało przekształcone w Stropkowski Klub Fotograficzny (SFK) przy Wydziale Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Stropkowie. Od 2012 roku SFK organizuje również wystawy klubowe. Członkowie prezentują się także na międzynarodowych pokazach i salonach fotograficznych organizowanych pod patronatem FIAP. Vladimir Ivanko i Magdaléna Koleničová są posiadaczami tytułu fotograficznego AFIAP.

Od 2015 roku SFK posiada własną galerię zdjęć w Centrum Informacji Turystycznej w Stropkowie, gdzie organizuje wystawy indywidualne i klubowe oraz powtórki międzynarodowych wystaw fotograficznych. W zakresie organizacji wystaw Fotoklub ściśle współpracuje głównie z Fotoklubem BARDAF z Bardejowa, Fotoklubami z Koszyc, Rużomberka, Nové Zámky, Preszowa i Humennego, a z zagranicy z Fotoklubami Krosno, Užhorod i Šalgótarián.

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Fotografii, ul. Kolejowa 1, Krosno
Spotkanie autorskie: 23 marca 2023 (czwartek), godz. 17.00
Wystawa czynna: do 30 kwietnia 2023
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp: wolny
* Zwiedzanie wystawy: jest bezpłatne. Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń artystycznych lub po wcześniejszym ustaleniu pod nr tel. 13 43 218 98.

JERUZALEM – MIASTO TRZECH WYZNAŃ

W marcu 2020 roku trzech fotografów-amatorów postanowiło odwiedzić jedno z najbardziej magicznych miejsc na ziemi, miasto, w którym spotykają się wszystkie trzy religie monoteistyczne – Jerozolimę. Starali się udokumentować pobyt z punktu widzenia podróżnika i stworzyć artystyczną wystawę z wielkoformatowymi fotografiami.

Wśród fotografowanych miejsc znalazły się: Bazylika Grobu Pańskiego – obejmująca miejsce ukrzyżowania i pochowania Jezusa; Ściana Płaczu – jedyna część obrębu Świątyni Żydowskiej, która zachowała się po rzymskich zniszczeniach; Stare Miasto w Jerozolimie to targowisko i plątanina uliczek, w których swoje towary sprzedają głównie arabscy ​​kupcy; Yad Vashem to główny izraelski pomnik ofiar i bohaterów Holokaustu w Jerozolimie.

Autorami zdjęć są: Vladimir Savčinský, Anton Hričan i Jaroslav Gutek.

Wielkoformatowe zdjęcia zabiorą gości wydarzenia w podróż po barwnej i widzianej oczami fotografów Jerozolimie. Spotkanie autorskie odbędzie się 23 marca o godzinie 17.00.

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Fotografii, ul. Kolejowa 1, Krosno
Spotkanie autorskie: 23 marca 2023 (czwartek), godz. 17.00
Wystawa czynna: do 30 kwietnia 2023
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp: wolny
* Zwiedzanie wystawy: jest bezpłatne. Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń artystycznych lub po wcześniejszym ustaleniu pod nr tel. 13 43 218 98.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o