„Niech się plecie” wystawa w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Grudniowa oferta Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej obejmuje nową wystawę czasową pt. „Niech się plecie”.

Wystawa powstała jako wynik trwającej pół roku nauki rzemiosła ludowego – „Słomkarskiej szkoły tradycji” w Iwli. Podczas cyklu warsztatów słomkarstwa prowadzonych przez Mistrza Tradycji – Stanisława Kolbucha, członka Stowarzyszenia Twórców Ludowych, uczestniczki projektu nabywały wiedzę dotyczącą przygotowania materiału i techniki wyplatania przedmiotów ozdobnych i użytkowych. Razem ze Stanisławem Kolbuchem poznawały niesamowity cykl od zasiania ziarenka żyta do powstania kapelusza, zwierzątka lub bombki.

Jak mówią uczestniczki: „Poznałyśmy, ile tajemnic ma w sobie tylko pozornie „zwyczajna” słoma. Na jak wiele pozwala krajka – jedna z najprostszych form, które można z niej stworzyć. Do wykonania słomianych ozdób nie potrzeba nic, oprócz własnych dłoni, słomy, nitki i igły, oraz czasu. Tego ostatniego najbardziej nam brak w toku współczesnego, szybkiego świata. Możliwość udziału w zajęciach szkoły słomkarstwa była więc nie tylko nauką rzemiosła, ale też okazją do zatrzymania się i medytacji nad tym jak wiele można zrobić z tak (pozornie) skromnego materiału, pod warunkiem, że cierpliwie pochylimy się nad nim i pozwolimy, żeby pod palcami zmieniał formy, przeistaczał się w zwierzątka, bombki, pająki i inne eksperymenty, które można znaleźć na wystawie.”

Oprócz wyrobów ze słomy wykonanych przez Mistrza Tradycji, Stanisława Kolbucha i jego uczennice, zaprezentowane zostaną dziedziny rękodzieła, którymi uczestniczki zajmują się prywatnie, tworząc swoisty kolaż łączący różne techniki i style sztuki i rzemiosła.

Uczestniczkami warsztatów i współautorkami wystawy są: Aleksandra Karmelita, Zofia Kania, Joanna Kawalec, Sabina Pelc-Szuryn, Magdalena Pacek oraz Małgorzata Pichura.

Współpraca: Kuba Żeligowski

Wernisaż wystawy „Niech się plecie” odbędzie się 9 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 w Galerii Wystaw Czasowych Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Wystawę można bezpłatnie zwiedzać w godzinach funkcjonowania instytucji do 3 stycznia 2023 roku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o