Użytkowanie oczyszczalni w Brzozowie wstrzymane!

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska decyzją z dnia 30 września 2022 r. wstrzymał użytkowanie komunalnej oczyszczalni ścieków w Brzozowie. Na wykonanie decyzji gmina ma 10 miesięcy.

Funkcjonowanie oczyszczalni jest uciążliwe dla części brzozowian, zamieszkałych w jej pobliżu. Sytuacja nabrzmiewała już od wielu miesięcy, o czym sami mieszkańcy Brzozowa i miejscy radni zawiadamiali władze gminy i alarmowali służby ochrony środowiska. Sprawy nabrały tempa po kontroli interwencyjnej, jaką we wrześniu służby Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadziły w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Brzozowie. Bliższe informacje w tej sprawie zostały przekazane jednemu z brzozowskich radnych. Przedmiotem kontroli były nielegalne wyloty kanalizacyjne do rzeki Stobnica oraz do kanalizacji opadowej. Wyniki kontroli są jednoznaczne. Po przebadaniu próbek przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ stwierdzono wysokie stężenie zanieczyszczeń organicznych, co świadczy o wprowadzaniu do rzeki dużych stężeń substancji organicznych i negatywnym wpływie ścieków na jakość wody. Także wyniki badań ścieków z kolektora kanalizacji opadowej wskazały na podwyższone stężenia zanieczyszczeń i niekontrolowane odprowadzanie ścieków bytowych do Stobnicy. Potwierdzono też jednoznacznie, że nielegalne wprowadzenie – wpięcie kanalizacji sanitarnej do sieci kanalizacji deszczowej znajduje się na odcinku krytego kolektora kanalizacji deszczowej przy ulicy Legionistów w Brzozowie.

W związku z tym Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska decyzją z dnia 30 września 2022 r. wstrzymał użytkowanie komunalnej oczyszczalni ścieków w Brzozowie. Termin bezpiecznego dla środowiska zakończenia użytkowania określono na dzień 1 lipca 2023 r. Decyzja ta nie jest ostateczna.

Szczegółowo o całej sprawie informuje skierowane do jednego z radnych pismo Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, dotyczące kontroli przeprowadzonej w dniach od 14 do 23 września 2022 r. w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Brzozowie >>>> KLIKNIJ W LINK!

O wynikach kontroli, w tym o nielegalnym odprowadzaniu nieoczyszczonych ścieków do wód rzeki Stobnica poinformowano burmistrza Brzozowa i przewodniczącą RM w Brzozowie. Szczegółowe ustalenia kontroli zostały przekazane dyrekcji zarządu Wód Polskich, Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska. Złożono też zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Brzozowie.

* * *

Sprawa jest bardzo poważna. Mocno obciążona oczyszczalnia obsługuje aglomerację liczącą ponad 15 tys. RLM (równoważonej liczby mieszkańców), zakłady przemysłowe, usługowe, instytucje, w tym bardzo duży szpital. Budowa nowej oczyszczalni ścieków została wstrzymana na początku obecnej kadencji. Przeciwko planom rozbudowy istniejącej oczyszczalni aktywnie protestują mieszkańcy. Artykuł na ten temat >>>> KLIKNIJ W LINK! Gminie realnie grożą horrendalne kary finansowe, za które nie wiadomo kto zapłaci.

red

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Antoni Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Antoni
Gość
Antoni

rządzić sprawiedliwie…. rozwijać Brzozów… zamknąć oczyszczalnię, zaprojektować szklane domy, zadłużyć gminę, wybudować przyłącz noszący cechy sieci… nie ma jak rozwój.