Wzrasta liczba 100-latków na Podkarpaciu
115 osób na Podkarpaciu pobiera z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Podkarpaciu 115 świadczeń honorowych (w maju 2019 to świadczenie w naszym regionie otrzymywało 83 osoby, a w sierpniu 2020 – 95).
Oddział ZUS w Jaśle – 33 stulatków, najstarsza osoba: kobieta z Jasła – ur. w 1915 r.
Oddział ZUS w Rzeszowie – 82 stulatków, najstarsza osoba: kobieta z Tarnobrzega – ur. w 1915 r.
Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury. Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia – informuje Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły sto lat po 28 lutego 2022 r., świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto.
ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.
Wojciech Dyląg
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
w województwie podkarpackim