Akcja bezpłatnych badań dermatoskopowych w Brzozowie

W najbliższy weekend 25-26 czerwca br. wszystkich mieszkańców Brzozowa zapraszamy na bezpłatne badania skóry w dermobusie, który stanie na parkingu przy Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie – Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym im. Ks. B. Markiewicza, przy ul. Księdza Bielawskiego 18 w godzinach 10:00-18:00, zarówno w sobotę jak i niedzielę. Co ważne, konsultacja z dermatologiem nie wymaga zapisów, ani skierowania. Akcja organizowana jest w ramach kampanii „Miej oko na skórę”. Jej celem jest wzrost świadomości społecznej na temat czerniaka oraz jak najwcześniejsze diagnozowanie nowotworów skóry.

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Powstaje z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który powoduje, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem UV, czyli słońcem lub światłem wykorzystywanym w solarium. Pojawia się najczęściej na skórze – na nogach oraz na plecach i karku, a także na skórze głowy, między włosami. Może również wystąpić w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej.

Długotrwała i regularna ekspozycja na promienie słoneczne, jasna karnacja, piegi i duża liczba znamion to główne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Istotnym czynnikiem może być też historia nowotworowa w najbliższej rodzinie. ii

Jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak może być łatwo rozpoznany, gdyż na ogół pojawia się na powierzchni skóry, a w jego diagnostyce kluczową rolę odgrywa samokontrola. Kontrola znamion na skórze, także na skórze głowy i za uszami, jest niezwykle ważna. Należy obserwować istniejące oraz nowo pojawiające się znamiona. Pieprzyki i narośle, które budzą nasz niepokój powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem. Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić takie właściwości znamion jak asymetryczny kształt, nieregularne brzegi, obecność wielu kolorów, duża średnica czy jakakolwiek zmiana znamienia (zmiana koloru, faktury, wielkości, kształtu).

W samokontroli znamion może pomóc nam ABCDE czerniaka:

A – czyli asymetryczny kształt
B – nieregularne brzegi, które trudno określić
C – czerwony, czarny kolor – obecność kilku kolorów (również niebieskiego czy brązowego etc) lub jego nierówne rozłożenie to czasami znak ostrzegawczy
D – duża średnica zmiany – czerniaki często mają ponad 6 mm średnicy
E – ewolucja – jeśli znamię zmienia fakturę, kolor lub rozmiar, niezwłocznie udaj się do dermatologa

Jak wygląda wizyta u lekarza?

Podczas wizyty należy pokazać lekarzowi znamię, które nas niepokoi. Powinien on obejrzeć dokładnie całą skórę i zapytać o kilka kwestii – np.: Jak dawno pojawiło się znamię? Czy któreś ze znamion zmieniło się ostatnio? Czy ktoś w rodzinie chorował w przeszłości na czerniaka? Następnie lekarz sprawdzi zmiany na skórze za pomocą dermoskopu, który pozwoli lepiej się przyjrzeć zmianom na skórze. Urządzenie pozwala powiększyć zmianę, a ponadto wyposażone jest we własne źródło światła, co umożliwia dokładną ocenę cech samej podejrzanej zmiany. Badanie to trwa kilka minut – jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Kolejnym krokiem podczas badania jest ocena lekarza dermatologa, czy zmiany na skórze budzą obawy. Jeśli tak, lekarz powie w jakiej placówce można je usunąć i zrobić badanie histopatologiczne wyciętego materiału. Wyniki badania pozwolą ustalić, czy zmiana ma postać łagodną, czy jest to czerniak lub inny nowotwór skóry. Usunięcie znamienia wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa kilkanaście minut.

Podczas wizyty warto zapytać się o dalsze zalecenia, jeśli cokolwiek jest dla nas niezrozumiałe nie bójmy się dopytać o wyjaśnienie. Możemy również poprosić, aby lekarz pokazał nam jak prawidłowo oglądać znamiona i na co zwrócić szczególną uwagę.

Mecenasem kampanii „Miej oko na skórę” organizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma w partnerstwie z Akademią Czerniaka jest firma Novartis, a partnerem akcji w województwie podkarpackim Szpital Specjalistyczny w Brzozowie – Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. B. Markiewicza. Patronat honorowy nad akcją objął Urząd Miasta Brzozowa.

Więcej informacji nt. kampanii „Miej oko na skórę” na stronie Stowarzyszenia Sarcoma sarcoma.pl

O Kampanii „Miej oko na skórę”
Kampania „Miej oko na skórę” ma na celu budowanie świadomości konieczności odpowiedzialnego korzystania ze słońca oraz regularnej kontroli znamion na skórze. Została zainicjowana w 2021 r. z okazji Światowego Tygodnia Świadomości Czerniaka. Jednym z głównych elementów kampanii są bezpłatne badania przesiewowe skóry dla mieszkańców mniejszych miejscowości. W ubiegłym roku dwóch akcjach w Pacanowie (woj. świętokrzyskie) i Mszanie Dolnej (woj. małopolskie) udział wzięło ponad 400 osób – kilkanaście z nich skierowano na pilne wycięcie znamienia z podejrzeniem nowotworu skóry, w tym 10 osób z podejrzeniem czerniaka.

O Stowarzyszeniu Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma – organizatora kampanii „Miej oko na skórę”
Organizacja non-profit, wyspecjalizowana we wspieraniu chorych na nowotwory, w szczególności mięsaki (Sarcoma) i czerniaki (Melanoma). Stowarzyszenie powstało z inicjatywy pacjentów i personelu medycznego Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Łączy współczesną, ekspercką wiedzę medyczną i uwrażliwienie na potrzeby pacjentów onkologicznych, wynikające z własnych doświadczeń. Od 2007 roku pomaga podnosić jakość leczenia onkologicznego w Polsce.

O firmie Novartis – mecenasa kampanii „Miej oko na skórę”
Celem Novartis jest dostarczenie jak najszerszej grupie pacjentów innowacyjnych metod leczenia w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów terapeutycznych i poprawy jakości życia pacjentów. Wykorzystujemy innowacyjną naukę i technologię, by rozwiązywać najtrudniejsze problemy zdrowotne społeczeństwa. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować nasz cel poprzez odkrywanie i opracowywanie przełomowych metod leczenia oraz znalezienie nowych sposobów na dostarczenie ich jak największej liczbie osób.

Materiał został opracowany przez biuro prasowe Novartis PL2206170925

Referencje:

akademiaczerniaka.pl, „Czerniak – co to jest? Przyczyny czerniaka”; artykuł dostępny na stronie: https://akademiaczerniaka.org.pl/ Dostęp: 23.05.2022

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o