Przybory kuchenne niebezpieczne dla zdrowia. GIS ostrzega!

Główny Inspektor Sanitarny wydał dwa ostrzeżenia dotyczące produktów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Ostrzeżenie z 10 maja 2022 roku

Ostrzeżenie dotyczy produktu Paleta kuchenna KMT Style, a wydano je ze względu na migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych.

W związku z wynikami badań, które przeprowadziła Państwowa Inspekcja Sanitarna udało się określić, że w przypadku tego produktu mogło dochodzić do migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych do żywności. Aminy te są substancjami szkodliwymi dla zdrowia.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt: Paleta Kuchenna 33 cm Kmt Style
  • Numer partii: RIF: 6409200
  • Kod kreskowy: 8056046092006
  • importer: Euro Master Import Export, S.L. C/.Villablino 20E 28947 Madrid España
  • kraj pochodzenia: P.R.C.

Zdjęcie produktu:

W związku z wynikami kontroli podmiot Kuamao Trade Poland Sp. z o.o. rozpoczął wycofywanie kwestionowanego produktu z obrotu. Dodatkowo konsumentom przekazano informacje na temat możliwości zwrotu tego produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.

Konsumentom nie zaleca się używania produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością.

Ostrzeżenie z 9 maja 2022

Drugie ostrzeżenie dotyczy nieprawidłowości stwierdzonych w łopatce kuchennej ażurowej, nylonowej NAVA. Także tu problemem była migracja pierwszorzędowych amin aromatycznych z produktu do żywności. Po kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej okazało się, że produkt nie spełnia stawianych mu wymogów, związanych z kontaktem z żywnością (dochodziło do migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych z wyrobu do kontaktu z żywnością). Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia, które nie powinny znajdować się w żywności.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt: Łopatka kuchenna ażurowa nylonowa
  • Numer partii: 111.21.05.21
  • Kod kreskowy: 5205746135183
  • Importer: NAVA SA 12 th klm O.N.R. Thessaloniki – Kilkis, GR 57008, Greece 

Zdjęcie produktu:

W związku z wynikami kontroli grupa Orion Sp. z o.o., ul. Obrońców Westerplatte 73A, 40-335 Katowice podjęła decyzję o wycofaniu produktu o powyższym numerze partii z rynku. Proces wycofania produktu z rynku jest w toku. Prowadzone jest też postępowanie wyjaśniające, które prowadzą organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością.

Źródło: gis.gov.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o