Rekord pandemii w Polsce. Premier: wprowadzamy ulepszenia w strategii walki z wirusem

W Polsce jest coraz więcej nowych zakażeń koronawirusem. W piątek odnotowano 36 665 infekcji. “Z powodu COVID-19 zmarło 67 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 181 osób” – przekazał resort zdrowia. Na Podkarpaciu potwierdzono aż 2403 nowych zakażeń i 20 zgonów. – Piąta fala stała się faktem – mówił na konferencji prasowej premier. Zapowiedział także kolejne zmiany w walce z koronawirusem.

– Musimy się zmierzyć z nową sytuacją, jakiej do tej pory nie było – mówił Mateusz Morawiecki. – Nie chcę spekulować, ale widziałem już prognozy, że dziennie może być nawet 140 tys. nowych zakażeń – mówił na konferencji. – V fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń.

– 80 do 90 proc. zgonów to osoby niezaszczepione. Szczepionki zwiększają 10-krotnie szanse na przeżycie w przypadku mutacji Omikron – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział, że w każdej aptece od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe. Dodatkowo zostaje skrócony okres przebywania na kwarantannie do 7 dni. Do tej pory było to 10 dni. – Zakładamy krótszy okres przechorowania i zakażania – tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Uruchamiamy powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. Testy będą przeprowadzane w placówkach, które są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski poinformował, że w aptekach uruchomione zostanie powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Testy w aptekach mają być wykonywane od 27 stycznia – będą one opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie.

“Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie” – powiedział Niedzielski.

Wskazał, że testy będą prowadzone w aptekach, które “są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie”.

“Mówimy tutaj o sytuacji, w której musi być wydzielone pomieszczenie, muszą być zachowane pewne standardy bezpieczeństwa, ale te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia – a jest ich ponad tysiąc – takie standardy spełniają, więc to są potencjalni kandydaci na przeprowadzanie właśnie tego testowania” – powiedział.

Minister mówił również, że podjęto decyzję o skróceniu kwarantanny do 7 dni. – Skrócony okres przebywania na kwarantannie chcemy wprowadzić od poniedziałku – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Każda osoba powyżej 60 roku życia, która uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa, będzie mogła zostać w ciągu 48 godzin zbadana przez lekarza pierwszego kontaktu, także w domu – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier na piątkowej konferencji prasowej wskazywał, że najbardziej narażeni na zgon z powodu Covid-19 są seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia.

“Dlatego wdrażamy taki mechanizm, procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, każdy pacjent, obywatel, który ma koronawirusa, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany (…) przez lekarza pierwszego kontaktu” – poinformował Morawiecki.

Najbliższy czas zweryfikuje hipotezy dotyczące tego, w jaki sposób duża liczba nowych zakażeń przełoży się na poziom hospitalizacji pacjentów z COVID-19 – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

“Mamy za sobą tydzień, który można nazwać tygodniem eksplozji pandemii, tydzień, który praktycznie każdego kolejnego dnia oznaczał pokonywanie kolejnych smutnych rekordowych wyników, jeśli chodzi o liczbę zakażeń” – wskazał szef MZ

“Od trzech dni obserwujemy sytuację, gdy liczba dziennych infekcji utrzymuje się powyżej 30 tys., a patrząc na dzisiejszy monitoring, bo mamy tak skonstruowany system, że raporty spływają praktycznie co godzinę, że jest ryzyko bardzo poważne, że dzisiejszy wynik przekroczy 40 tys.” – stwierdził.

Minister Niedzielski zwrócił uwagę, że piątkowy wynik niemal 37 tys. nowych zakażeń to praktycznie 2,5 razy więcej niż tydzień temu. Dynamika, jak dodał, nie jest chwilowa. “Mamy narastającą liczbę zleceń na badania” – wskazał.

Minister stwierdził, że przyczyna eskalacji zakażeń jest wariant omikron. “Widzimy z dnia na dzień, że jest coraz bardziej zauważalny. Jest już niemal 1400 przypadków, co stanowi mniej więcej 25 proc. przypadków, dla których badany jest genom” – podał.

Zaznaczył, że badanie trwa kilka dni, więc jest to obraz sprzed pięciu, siedmiu dni wstecz. Udział omikronu – jak dodał – jest co najmniej 25 proc., a realnie – 30 proc.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o