Sztuka. Obecny! Program edukacyjny dla uczniów

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w wydarzeniach w ramach programu edukacyjnego SZTUKA. OBECNY! Spektakle, widowiska baletowe, koncerty i audycje muzyczne z udziałem krośnieńskich zespołów artystycznych i zaproszonych artystów. 

SZTUKA. OBECNY! to program edukacyjny obejmujący wartościowe zjawiska artystyczne z różnych dziedzin, dobrane do wieku ucznia i wzbogacone działaniami dydaktycznymi. Oferta programowa skierowana jest dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem projektu jest rozwijanie w uczniach zrozumienia współczesnego świata, wrażliwości artystycznej, poszerzania znajomości kultury i sztuki oraz zapewnienie odpowiedniej jakości oferty artystycznej dla szkół z Krosna i powiatu. Na program składa się szereg wydarzeń: spektakle, widowiska, koncerty, audycje muzyczne. Wydarzenia te odbywają się w czasie roku szkolnego 2021/2022, w terminach niekolidujących z programem szkolnym i prezentowane są na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.

Termin: styczeń – maj 2022

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie

Formularz zgłoszeniowy na rok szkolny 2021/2022 dostępny jest na stronie: www.rckp.krosno.pl

Informacje dodatkowe: wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS. Do odwołania obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcja rąk. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.

„The Rolling Stones… smakują jak kawa – czarna, z aromatem i bez cukru” audycja muzyczna

Termin: 25 stycznia 2022, godz. 11.00
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno – sala widowiskowa

Audycja muzyczna dotycząca dorobku muzycznego brytyjskiego zespołu rockowego The Rolling Stones. To oni determinują całą historię rocka drugiej połowy XX wieku. Zespół, który był lansowany jako przeciwieństwo The Beatles, stał się tak naprawdę wyrocznią, wzorem, twórcą standardów i prawdziwą klasyką. Koncert poprowadzi Robert Lenert – dyrektor artystyczny Galicja Blues Festival, dziennikarz muzyczny i laureat nagrody na Gala Blues Top 2016 za najlepszy tekst roku 2016 kwartalnika „Twój Blues” pod bardzo znaczącym tytułem „The Rolling Stones – smakują jak kawa… czarna, z aromatem i bez cukru”. Opowie historię zespołu, który w 2022 świętować będzie swoje 60-lecie, i nadal, nieustannie kształtuje trendy światowej sceny muzycznej. Podczas audycji będzie można usłyszeć nie tylko największe hity zespołu, ale również wiele ciekawych historii związanych z samą twórczością The Rolling Stones. Z jednej strony członkowie zespołu szokowali swoim swobodnym zachowaniem, a z innej strony uczestniczyli w wielu akcjach charytatywnych o globalnym zasięgu, ucząc przekraczania granic i szacunku dla innych kultur.

Dla kogo: młodzież w wieku 15-19 lat
Czas trwania: 50 min
Kategoria: muzyka, historia muzyki, rock
Kto: prowadzący Robert Lenert

Korzyści z uczestnictwa:
dla uczniów: ekscytująca podróż w krainę tajemnic muzyki i rock-and-rolla
dla nauczycieli: odmienne spojrzenie na kształtowanie się społecznych i kulturalnych trendów współczesnych; możliwość zwrócenia uwagi uczniów w niekonwencjonalny sposób na trendy panujące w kulturze i sztuce od lat 60. ubiegłego stulecia

Z kim współpracujemy: Robert Lenert jest dziennikarzem muzycznym oraz liderem własnej formacji Los Agentos. Współpracował z amerykańskimi bluesmenami: Griffem Hamlinem i Terrym Manem, z fińskim gitarzystą jazzowym Risto Toppolą oraz grupą HOKUS. Ma na swym koncie występ w szeregach grupy kierowanej przez Chrisa Farlowe. W latach 2007-2009 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Muzyk, kompozytor i autor tekstów, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Galicja Blues Festiwal w Krośnie, na co dzień pracujący w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

Bilety: 15 zł

Spektakl „Hachiko”, Teatr Maska

Termin: 11 lutego 2022, godzina 11.00
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno – sala widowiskowa

Historia niezwykłej przyjaźni, o której chcemy Wam opowiedzieć, wydarzyła się naprawdę, prawie sto lat temu w Japonii. Jej głównym bohaterem jest pies o imieniu Hachiko. Na świecie jest wiele różnych psów – mały i dużych, rasowych i kundelków. Jedne uwielbiają ganiać za rzuconym patykiem, inne są świetnymi tropicielami, a jeszcze inne pomagają ludziom w ważnych sprawach. Wszystkie jednak łączy jedna wspólna cecha – potrafią być najlepszymi na świecie przyjaciółmi, co z pewnością potwierdzi Wam każdy właściciel psa. Historia, którą opowiemy Wam podczas przedstawienia, rozpoczyna się w Odate, w prefekturze miasta Akita podczas trwającej trzy dni i trzy noce śnieżycy. Wtedy właśnie przyszedł na świat szczeniak rasy akita. Ten mały szczeniak to Hachiko, główny bohater naszego spektaklu. Pomnik Hachiko jest jednym z głównych punktów na mapie każdego turysty odwiedzającego Tokio. Jeśli i Wam zdarzy się kiedyś być w tym mieście, będziecie mogli przekonać się o tym sami. Czy jesteście ciekawi, co takiego zrobił Hachiko, że pamięć o nim trwa mimo upływu lat? Opowiemy Wam o tym podczas przedstawienia… Spektakl opowiada o wzajemnych relacjach, emocjach i tworzeniu się więzi pomiędzy psem i jego panem.

Dla kogo: dzieci w wieku od 7 lat
Czas trwania: 60 min
Kategoria: teatr, spektakl lalki i aktora
Kto: Teatr Maska w Rzeszowie
Scenariusz i reżyseria: Ewa Piotrowska
Scenografia: Yumi Hayashi
Muzyka: Wojciech Błażejczyk
Obsada: Anna Kukułowicz, Kamila Olszewska, Agata Słowik, Robert Luszowski, Bogusław Michałek, Maciej Owczarek

Korzyści z uczestnictwa:
dla uczniów: lekcja traktowania zwierząt z szacunkiem jako części natury, do której wspólnie należymy; uwrażliwienie; poznanie niezwykłej historii miłości i oddania zwierzęcia dla swojego pana, która wybiega daleko poza granice śmierci i ostatecznego rozstania
dla nauczycieli: historyczny przykład, jak wielką wagę w pojmowaniu świata ma wierność, oddanie, przyjaźń i bezwarunkowa miłość

Z kim współpracujemy: Teatr Maska w Rzeszowie jest jedynym profesjonalnym teatrem lalek na Podkarpaciu. Gra na własnej scenie w Rzeszowie oraz na terenie całego województwa podkarpackiego. Prowadzi edukację teatralną, która zaznajamia młodych widzów z tajnikami sztuki teatru. Posiada Muzeum Lalek Teatralnych, w którym można obejrzeć lalki, dekoracje i projekty scenograficzne. W foyer działa Galeria, prezentująca prace dziecięce oraz twórczość profesjonalnych artystów, w sposób szczególny otwarta dla debiutujących twórców.

Bilety: 20 zł

„Musical jako forma produkcji teatru muzycznego” audycja muzyczna Studia Piosenki Swing

Termin: 15 marca 2022, godz. 10.00
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno – sala widowiskowa

Audycja muzyczna w trzech blokach tematycznych ilustrowana najpopularniejszymi utworami ze znanych na całym świecie musicali. W programie nie zabraknie piosenek z takich widowisk jak: Hamilton, Once, Les Miserables, Dzwonnik z Notre Dame czy Afera Mayerling. Audycję dopełnią znane i lubiane piosenki z bajek Disneya. Prezentacja utworów muzycznych przeplatana będzie dialogami, grą aktorską czy ruchem scenicznym. Elementem edukacyjnym koncertu będą prezentowane w jego czasie zagadnienia dotyczące historii i struktury musicalu, jako jednej formy sztuki scenicznej. Wykonawcy wystąpią w odpowiednich kostiumach z rekwizytami, przy specjalnie wykonanej na te potrzeby scenografii i oprawie świetlnej. Audycja nie tylko przybliży zagadnienia z zakresu historii muzyki, ale także poruszy kwestie aktorskie oraz samo funkcjonowanie teatru muzycznego jako instytucji produkującej tego typu widowiska.

Dla kogo: młodzież w wieku 15-19 lat
Czas trwania: 60 min
Kategoria: muzyka, musical, teatr, teatr muzyczny
Kto: Studio Piosenki Swing

Korzyści z uczestnictwa:
dla uczniów: poznanie jednej z rzadziej prezentowanych na polskich scenach formy widowiska teatralnego; zapoznanie się z ogromem przedsięwzięć, jakie wiążą się z przygotowaniem i produkcją musicalu; możliwość podjęcia dyskusji na temat gatunku scenicznego, który występuje nie tylko w teatrze, ale również i w kinematografii, a obecnie jest on bardzo popularny w kulturze współczesnej
dla nauczycieli: łatwiejszy sposób przybliżenia uczniom sposobu łączenia wielu gatunków sztuki podczas produkowania widowiska teatralnego; zachęcenie do rozmowy na temat trendów w sztuce, które docierają do nas z różnych części świata; możliwość poszerzenia poruszanej tematyki na lekcji historii czy muzyki o dodatkową formę prezentacji muzycznej, jaką jest musical

Z kim współpracujemy: Studio Piosenki SWING działa od kilkunastu lat i wykształciło wielu adeptów sztuki wokalnej. Instruktorem młodych wokalistów jest Lucyna Durał, która jest równocześnie reżyserem i pomysłodawcą koncertu. Rozpiętość wiekowa uczestników zajęć jest bardzo duża. Najmłodsi mają po 7 lat, najstarsi są już studentami. Wielu z młodych wokalistów SP SWING zdobyło laury konkursów i festiwali różnego stopnia. Z powodzeniem uczestniczą w tak popularnych teraz programach telewizyjnych, jak: The Voice of Poland, Szansa na Sukces czy Mam talent. Studio Piosenki SWING koncertuje na Słowacji, na Węgrzech i na Ukrainie. Wokalistom towarzyszy zespół muzyczny pod kierunkiem Grzegorza Przepióry – absolwenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu, na stale pracującego w RCKP. Audycję poprowadzi Robert Lenert – dziennikarz muzyczny, dyrektor artystyczny Galicja Blues Festival.

Bilety: 15 zł

Spektakl „Proces. Rekonstrukcja”, Teatr Papahema

Termin: 25 marca 2022, godzina 11.00
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno – sala widowiskowa

„Proces. Rekonstrukcja” to spektakl inspirowany powieścią Franza Kafki. Dlaczego Józef K. został postawiony w stan oskarżenia? Czy w powieści Franza Kafki można doszukać się obciążających go zarzutów? Czy proces, który toczył się przeciwko niemu był rzeczywiście – jak zwykło się uważać – całkowicie bezpodstawny i ujawniał jedynie mechanizmy funkcjonowania społeczeństwa, w którym biurokracja bierze górę nad empatią? Każda lektura powieści Kafki, każda jej inscenizacja jest w istocie wznowieniem procesu w sprawie Józefa K. Twórcy Teatru PAPAHEMA postanowili nie tylko powołać kolejny proces, ale także wszcząć śledztwo – podjąć próbę rekonstrukcji zdarzeń oraz przesłuchać świadków w poszukiwaniu dowodów i poszlak. Być może taka perspektywa rzuci nowe światło na postać najsłynniejszego oskarżonego w historii światowej literatury XX wieku. Spektaklowi towarzyszą działania dotyczące realizacji programu edukacyjnego.

Dla kogo: młodzież w wieku 15-19 lat
Czas trwania: 60 min
Kategoria: teatr, literatura
Kto: Teatr PAPAHEMA
Obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Łukasz Borkowski, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel
Tekst i współpraca reżyserska: Tomasz Kaczorowski
Scenografia: Agnieszka Wielewska
Muzyka: Natasza Topor
Ruch sceniczny: Anna Sawicka-Hodun
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk

Korzyści z uczestnictwa:
dla uczniów: nowoczesne, przystępne, przeprowadzone z humorem i dystansem wcielenie trudnej prozy w ramy czytelnego spektaklu; zwrócenie uwagi młodych ludzi na niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą nadinterpretacja przepisów i rozrost aparatu państwowego
dla nauczycieli: możliwość wprowadzenia w ramach lekcji zagadnienia, tzw. sytuacji kafkowskiej; zainteresowanie uczniów twórczością Franza Kafki, która miała i nadal ma ogromny wpływ na inne dziedziny sztuki jak chociażby dzieła filmowe, gry komputerowe czy planszowe; spektakl porusza również zagadnienie poszukiwania prawdy i sprawiedliwości

Z kim współpracujemy: Teatr PAPAHEMA został założony w 2014 roku przez czworo ówczesnych studentów roku dyplomowego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, których połączyły podobny gust i poczucie humoru. Młodzi aktorzy od kilku lat z powodzeniem łączą klasykę ze współczesną wrażliwością, środki teatru aktorskiego z bogactwem języka teatru formy, żart i dystans z poważną refleksją na temat otaczającej rzeczywistości. Od maja 2014 roku Teatr działa jako Fundacja. PAPAHEMA regularnie prezentuje swoje przedstawienia w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, Teatrze WARSawy oraz Teatrze Miejskim w Gliwicach, współpracuje również z Teatrem Polonia i Teatrem Montownia. Teatr tworzą Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. Twórcy chętnie jednak współpracują z innymi artystami – reżyserami, scenografami, kompozytorami i aktorami.

Bilety: 20 zł

Widowisko baletowe „Kopciuszek”, Grupy baletowe RCKP

Termin: 18 maja 2022, godz. 9.30
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno – sala widowiskowa

Spektakl „Kopciuszek” prezentuje historię tytułowej bohaterki, która po stracie swojej ukochanej matki musi przeciwstawiać się niefortunnym zrządzeniom losu. W momencie, gdy opiekę nad nią zaczyna sprawować nowo poślubiona przez ojca kobieta, życie dziewczynki zupełnie się zmienia. Obarczona wieloma obowiązkami związanymi z utrzymaniem domu, dręczona przez przyrodnie siostry i w ostateczności nazwana Kopciuszkiem, próbuje pogodzić się ze swoim ciężkim losem. Wszystko powoli zmienia się, gdy z pomocą przychodzi jej dobra wróżka. Wówczas zaczyna dziać się magia, która na dobre odmieni losy głównej bohaterki. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o baśń napisaną przez braci Grimm pod tym samym tytułem. Całość dopełnia spektakularna scenografia oraz muzyka Piotra Czajkowskiego. To wyjątkowe połączenie różnych elementów scenicznych przeniesie młodego widza w tajemniczy świat czarów.

Dla kogo: dzieci w wieku 4-10 lat
Czas trwania: 50 min
Kategoria: balet, taniec klasyczny, baśń
Kto: Grupy baletowe RCKP
Reżyseria i choreografia: Monika Waga

Korzyści z uczestnictwa:
dla uczniów: spotkanie z twórczą interpretacją lektury funkcjonującej od pokoleń w publicznym światowym obiegu pod każdą szerokością geograficzną; wizualizacja za pomocą sztuki scenicznej historii, którą przekazuje się dzieciom z pokolenia na pokolenie
dla nauczycieli: możliwość dyskusji, jakich narzędzi wymaga przeniesienie baśni na język sceny baletowej, jak zastępuje się słowa; wprowadzenie do podstawy programowej w niekonwencjonalny sposób baśni jako jednego z fantastycznych gatunków epickich

Z kim współpracujemy: Grupy baletowe RCKP. Prowadząca grupy i autorka choreografii spektaklu Monika Waga to tancerka Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Teatru Sabat Małgorzaty Potockiej w Warszawie, absolwentka UMCS w Lublinie Wydział Pedagogiki i Psychologii; Animator i Menedżer Kultury: Specjalizacja Taniec, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego: Podyplomowe Studia Choreograficzne w zakresie prowadzenia zespołów tanecznych.

Bilety: 15 zł

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o