Stanisław Tabisz in memoriam
Trudno nam przyjąć do wiadomości informację o odejściu prof. Stanisława Tabisza. Ten wybitny twórca był nie tylko malarzem, wieloletnim rektorem (przez 2 kadencje) Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Miał m.in. w swojej bogatej biografii także współpracę z Piotrem Skrzyneckim i występy w legendarnym kabarecie “Piwnica pod Baranami”. Był tytanem pracy, imał się wielu rzeczy, realizacji artystycznych i zobowiązań, co być może stało się też przyczyną jego problemów ze zdrowiem. My zapamiętamy Go jako wybitnego malarza, twórcę intrygujących koncepcji, ale przede wszystkim jako naszego przyjaciela, życzliwego naszej Redakcji RBR.INFO człowieka, który zawsze pamiętało o swoich korzeniach. Zawsze będziemy wspominać nasze spotkanie w rektoracie krakowskiej ASP, kiedy mówił o źródłach swojej twórczości, wyniesionych z domu fascynacjach artystycznych i wspomnieniach związanych z ojczystymi stronami. Po raz ostatni widzieliśmy się niedawno, raptem może ze 2 miesiące temu, kiedy efemeryczna wystawa prac profesora towarzyszyła otwarciu odnowionej sali kina w Jasienicy Rosielnej. Teraz przypominamy rozmowę, jaką zarejestrowaliśmy w Krakowie kilka lat temu.
(dk)
Oficjalny komunikat ASP w Krakowie
Z wielkim smutkiem informujemy, że 1 grudnia odszedł wybitny artysta malarz, rektor ASP, dziekan, nauczyciel akademicki, autor licznych publikacji prof. dr hab. Stanisław Tabisz. To ogromna strata dla całej społeczności Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz środowiska artystycznego i naukowego Polski.
Artysta malarz, rysownik, grafik, scenograf, krytyk i teoretyk sztuki. Wspaniały pedagog i autorytet dla studentów, wychowawca wielu znakomitych artystów. Zawsze otwarty i życzliwy człowiek, tworzący warunki do rozwoju młodych talentów.
Profesor Tabisz był od 37 lat związany z krakowską ASP. Tu przeszedł przez wszystkie szczeble awansu zawodowego i w 2012 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W kadencji 2012/2016 oraz 2016/2020 pełnił funkcję rektora, a w latach 2002-2005 oraz 2005-2008 był dziekanem Wydziału Grafiki.
Jego bogata twórczość artystyczna i naukowa była wysoko oceniana przez wiele gremiów. Był autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i współautorem wystaw tematycznych m.in. w Krakowie, Warszawie, Darmstadt. Był prezesem Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013), brązowym i srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2013 i 2018) oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej (2020), nagrodzony m.in. doktoratem Honoris Causa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Złotą Odznaką ZPAP.