Ciało, kobieta, wizerunek. W środę wernisaż “Obrzęku”

Tylko przez tydzień w sercu Krosna będzie można zobaczyć prace Marty Zgierskiej, artystki znanej na całym świecie z poruszania tematów dotyczących kanonów kobiecego piękna i podważania presji, jaką współczesne społeczeństwo wywiera na wizerunek kobiety. W środę, 1 grudnia, wernisaż.

Wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą autorka wprowadza odbiorców w swoją najnowszą wystawę:

Nie ufam eskalacjom. Nie ufam porzucaniu przed chwilą dyktowanych tematów. Patrzę na chwiejne grupowe tożsamości, które komponują się w opozycji wobec grubo ciosanego konstruktu wroga, jak jeszcze nieokrzepnięte oblepiają strumień wiadomości, tablice i wątki. Nie wchodzę do wody, a jednak pęcznieję. Całym światem, każdym przerosłym zdarzeniem. Na ile to napiera, na tyle ja wolałabym nie napierać, skierować twarz ku ścianie, spuchnąć tym, przyjąć na siebie.

Wystawę otworzy wernisaż, organizowany 1 grudnia o godz. 19:00 w niewykorzystanym lokalu przy Rynku krośnieńskim.

Marta Zgierska, wystawa “Obrzęk”

30.11-7.12.2021

Wernisaż: 1 grudnia, godz. 19:00

Adres: ul. Rynek 19, Krosno

Artystka: Marta Zgierska

Kuratorka: Martyna Karpowicz

Organizator: BWA Krosno

W swojej twórczości Marta Zgierska szczególnie przygląda się traumie, doświadczeniom granicznym i związanymi z nimi napięciami – po poważnym wypadku samochodowym w naturalny sposób uczyniła ze swojego ciała narzędzie do badania rzeczywistości. W swoich obecnych pracach, wystawianych m.in. w Polsce, Włoszech, Francji, USA, Korei Południowej czy Japonii, zszywa bolesny proces performatywny z kolorową, słodką estetyką, zaczerpniętą z kodu wizualnego charakterystycznego dla współczesnego przemysłu kosmetycznego, aby opowiedzieć o aktualnej opresji kobiecego ciała.

Wystawa Marty Zgierskiej jest pracą zrealizowaną w trakcie jej rezydencji artystycznej w BWA Krosno. Program rezydencji stwarza osobom zajmującym się sztuką przestrzeń do rozwijania ich autorskich pomysłów i projektów, eksperymentowania, budowania relacji ze społecznością lokalną oraz prezentowania różnorodnych postaw i praktyk artystycznych przed krośnieńską publicznością.

Wystawa czynna od 30 listopada do 7 grudnia 2021, od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.00 po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod numerem: 793 772 883. Wstęp na wystawę jest wolny.

Wydarzenie na Facebooku dot. wernisażu:

https://fb.me/e/4sllf0RjM

Strona internetowa wydarzenia:

http://www.bwakrosno.pl/aktualnosci-lista.html

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o