Czy Krosno może być zielonym miastem? Ekologiczna gra miejska, debata i wykłady w ten weekend

Coraz więcej osób niepokoi się zmianami klimatu, przy czym czują się wobec nich bezsilni. Jednak istnieje wiele działań, które można podejmować oddolnie na rzecz ekologii, pamiętając przy tym, że zielone miasto to takie, w którym dobrze się żyje. Gra miejska, debata oraz wykłady w najbliższy weekend to propozycja BWA Krosno dla tych, którzy czują odpowiedzialność za przyszłość miasta i planety.

To także okazja do spotkania innych osób, dla których kwestia zieleni w mieście jest ważna. Podczas wydarzenia będziemy mogli wysłuchać m.in. słynnego aktywistę Jana Mencwla (online) oraz popularnego, uznanego botanika i ekologa pochodzącego z Krosna – Łukasza Łuczaja (na żywo). Weekendowe wydarzenia są częścią krośnieńskiej odsłony ekologicznego projektu „Mikroklimat. Ptaki i rowery”, czyli międzynarodowego przedsięwzięcia „Birds & Bicycles”.

Już w piątek aktywistyczna młodzież z Krosna zaprosi wszystkich zainteresowanych do udziału w grze miejskiej “Mikrosno” – wyjątkowym spacerze po mieście, pełnym zadań, zagadek i wyzwań. Wszyscy uczestnicy będą mieli okazję do spojrzenia na przestrzeń miasta w nowy sposób. Odnajdując innych, także nie-ludzkich graczy dowiedzą się, jak wspierać wspólnotę, którą tworzymy z nimi na miejskiej planszy.

By wygrać tę rozgrywkę, nie możemy grać na siebie. Młodzi aktywiści często nam o tym przypominają podczas strajków, flash mobbów, a teraz także podczas gry: tylko odejście od antropocentryzmu, dostrzeżenie potrzeb środowiska jako całości i współdziałanie to droga do wygranej. Projekt tworzony jest przez młodzież dla młodzieży, jednak dołączyć może każdy – najlepiej z całą klasą.

W sobotę podczas debaty o mikrodziałaniach jej uczestnicy pokażą, dlaczego podejmowane przez nas akcje mogą mieć znaczenie w ochronie klimatu na Ziemi. Zastanowią się też, jak powinna wyglądać zieleń miejska.

Jest w Krośnie wielu aktywistów i aktywistek, którzy biorą sprawę zieleni w swoje ręce i zmieniają oblicze miasta poprzez działania oddolne. Debata pokaże, jaką rolę odgrywamy w ochronie klimatu na Ziemi. Warto w tym miejscu przypomnieć, że podczas pandemii spadła emisja CO2 dzięki zmniejszeniu ruchu samochodów prywatnych, co jest przykładem, że mikrodziałania mają realną moc sprawczą.

Współtwórcami mikroklimatu miasta są ludzie, różne podmioty, tematy czy problemy powiązane w sieć ścisłych zależności. Warto bliżej im się przyjrzeć, by lepiej zrozumieć wyzwania związane z ochroną środowiska – mówi Joanna Sarnecka, koordynatorka części edukacyjnej projektu.

Całość dopełnią wykłady Jana Mencwla i Łukasza Łuczaja.

Program wydarzenia:

26.11.2021
11:00 – Gra miejska “Mikrosno” (początek pod BWA Krosno)

14:00 – Debata “Czy mikrodziałania mogą mieć makro-wpływ?”; (BWA Krosno, wstęp wolny)

27.11.2021
11:00 – wykład online “Czy miasto może być jednocześnie zielone i nowoczesne?” – Jan Mencwel

28.11.2021
11:00 – wykład stacjonarny w BWA: “Natura w Krośnie i jej potencjał” – Łukasz Łuczaj; wstęp wolny

„Mikroklimat. Ptaki i rowery” stanowi krośnieńską odsłonę międzynarodowego projektu „Birds & Bicycles”. Odnosi się do mikroklimatu miasta – wyjątkowego klimatu, który współtworzą ludzcy i nie-ludzcy mieszkańcy i elementy krajobrazu: miejska zabudowa, roślinność, woda, powietrze. Mikroklimat spaja to, co naturalne, biologiczne, mierzalne, z tym, co nieuchwytne, z atmosferą, genius loci miasta.

Projekt ma również na celu rzucić światło na małe, “mikro-” elementy, które budują większe zjawiska. Współtwórcami mikroklimatu miasta są ludzie, podmioty, tematy czy problemy powiązane w sieć ścisłych zależności. Warto bliżej im się przyjrzeć, by lepiej zrozumieć wyzwania związane z ochroną środowiska.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec w ramach programu „Rozbudowa współpracy ze społeczeństwem obywatelskim w krajach Partnerstwa Wschodniego i w Rosji” .

We współpracy z: Muzeum Moskwy, Moskwa, Rosja; Centrum Kultury The Rails, Tver, Rosja; Media Center Vyhod, Pietrozawodsk, Rosja; Ufa, @miras_artgallery & Vozrozhdenie, Republika Baszkortostanu, Rosja; BWA Krosno, Krosno, Polska; Kadr Kulturalny Centrum, Warszawa, Polska; Miejski Instytut Kultury, Gdańsk, Polska; i MOMENTUMWORLDWIDE

Partnerzy i wsparcie projektu:

Fundacja Wspierania Bioróżnorodności “HORB” (Jaśliska, Polska);

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego (Rzeszów, Polska);

Fundacja “Rosyjsko-Polskie Centrum Dialogu i Porozumienia” (Moskwa, Rosja);

NGO „Centrum Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych” (Moskwa, Rosja);

Centrum Kultury “Ukraintsev Chambers” (Moskwa, Rosja);

Centrum Kultury Współczesnej “Rails” (Twer, Rosja);

“Wyhod” Media Centre (Pietrozawodsk, Rosja);

DK KADR Dom Kultury (Warszawa, Polska);

Galeria BWA Krosno (Krosno, Polska);

German Federal Foreign Office for the Expansion of Cooperation with Civil Society in the Eastern Partnership Countries and Russia (Berlin, Niemcy);

Instytut kultury miejskiej (Gdańsk, Polska);

Wirtualne Muzeum Antropocenu (Polska) Momentum Gug (Berlin, Niemcy);

Galeria Izmailovo Moskiewskich Hal Wystawowych (Moskwa, Rosja);

Galeria Miras (Ufa, Rosja);

Centrum Kultury i Oświaty Republiki Baszkortostanu „Odrodzenie” (Ufa, Rosja);

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Krosno (Krosno, Polska);

Extinction Rebellion Krosno (Krosno, Polska);

GraTy (Krosno, Polska).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o