Alert pogodowy dla Podkarpacia!

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie wydało ostrzeżenia meteorologiczne dla całego województwa podkarpackiego. Dzisiaj prognozowane są burze z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Mogą także gwałtownie wzrosnąć stany wód w rzekach i ciekach wodnych.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze z gradem / 3

Obszar: Województwo podkarpackie: wszystkie powiaty

Ważność: od godz. 11:00 dnia 01.08.2021 do godz. 01:00 dnia 02.08.2021

Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć nawalne opady deszczu do 50 mm, lokalnie do 70 mm oraz nawałnicowe porywy wiatru do 120 km/h.

Uwagi: Brak.

Dyżurny synoptyk IMGW-PIB Tadeusz Stolarczyk

OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Gwałtowne wzrosty stanów wody- stopień zagrożenia/ 1

Obszar: Zlewnie dopływów Wisły oraz zlewnia Strwiąża (podkarpackie)

Ważność: od godz. 11:00 dnia 01.08.2021 do godz. 05:00 dnia 02.08.2021

Przebieg: W obszarach wystąpienia prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych.

Uwagi: Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich). W przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska Ostrzeżenie może ulec zmianie.

Dyżurny synoptyk hydrolog: Barbara Olearczyk-Siwik

Źródło: WCZK w Rzeszowie, IMGW

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o