“Manufaktura wyobraźni” – wakacyjne zajęcia plastyczne

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w pierwszym z wakacyjnych cykli wydarzeń pn. “Manufaktura wyobraźni”. Zajęcia plastyczne skierowane są do osób w wieku od 7 do 14 lat. W tym roku odbywają się pod hasłem “Kultura remiksu”.

Sztuka remiksu, przetwarzania i łączenia z pozoru niepasujących do siebie dziedzin, materiałów i pomysłów zaskoczy niejednego uczestnika zajęć. Sztuka i sztuka użytkowa, ekologia, branże… budowlana i wydawnicza, płótno i drewno, farby i nasiona roślin, teoria i praktyka – kulturalna codzienność to wielkie i niecodzienne święto, weźcie w nim udział i celebrujcie każdą wakacyjną środę. Zapraszamy!

MALI MALUJĄ WIELKICH – PRACA WSPÓLNA, PRZYGOTOWANIE WIELKOFORMATOWYCH PRAC NA WYSTAWĘ
TERMIN: 7 lipca 2021
KATEGORIA: malarstwo
REZULTAT: przygotowanie obrazów do wystawy uczestników warsztatów

Świat dorosłych i znane dzieła wielkich malarzy widziane oczami dzieci. Podczas pierwszych zajęć uczestnicy w parach namalują własne interpretacje dzieł wielkich mistrzów. O tym, czy będą to obrazy Vincenta van Gogha, Pabla Picassa czy Salvadora Dalego, przyszli mali wielcy malarze dowiedzą się podczas zajęć. Część teoretyczna obejmować będzie przybliżenie postaci i stylu każdego z malarzy, omówienie, czym różni się reprodukcja od inspiracji w sztuce, a praktyczna przybliżenie technik malarskich oraz koncepcji powstawania prac – od pomysłu i szkicu do gotowego dzieła na płótnie. Namalowane obrazy trafią na wystawę o tym samym, co zajęcia tytule – „Mali malują wielkich”, którą zobaczyć będzie można w najbardziej niespodziewanej galerii wystawienniczej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie – w oknach od ulicy Kolejowej. W końcu nietypowe dzieła wymagają nietypowej przestrzeni.

Link do formularza: https://forms.gle/wC5NcTdJn15cYK559

PROJEKT ILUSTRACJA
TERMIN: 14 lipca 2021
KATEGORIA: sztuka użytkowa
REZULTAT: przygotowanie ilustracji

Jeśli książka, to tylko obrazkowa! W części teoretycznej dzieci zapoznają się z pracami czołowych polskich ilustratorów: Bohdan Butenko, Zygmunt Zaradkiewicz, Zbigniew Rychlicki czy Jan Marcin Szancer to dzieciństwo instruktorów RCKP, Anna Rudak, Gosia Herba czy Dawid Ryski to dzieciństwo uczestników zajęć. Pracownia plastyczna zamieni się w pracownię ilustratorów, a Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w wielkie wydawnictwo. W części praktycznej – w duchu zero waste i z wykorzystaniem ścinków z różnych materiałów – dzieci stworzą własne ilustracje do fragmentu bajki lub wiersza.

Link do formularza: https://forms.gle/NUdnbZF4a6hheHHa8

KARTONOWY PRZYJACIEL
TERMIN: 21 lipca 2021
KATEGORIA: scenografia / makiety
REZULTAT: przygotowanie makiety tekturowego zwierzaka

Rok temu powiedzieliśmy „A”, teraz trzeba powiedzieć „B”. Podczas zeszłorocznych warsztatów dzieci stworzyły w skali 1:1 swoje lustrzane odbicia. Czym byłoby jednak dzieciństwo bez czworonożnego przyjaciela? Pies, kot, tchórzofretka, a może wymarzony zwierzak, taki jak żyrafa, tygrys czy krokodyl? Uczestnicy zajęć w duchu zero waste stworzą w różnych technikach swojego wielkoformatowego kartonowego przyjaciela. Tektura i nożyczki, kredki, pastele, farby czy flamastry pójdą w ruch!

Link do formularza: https://forms.gle/sZSC3itfjE62v1NY7

GIPSOWE DONICZKI
TERMIN: 28 lipca 2021
KATEGORIA: sztuka użytkowa / ekologia
REZULTAT: przygotowanie doniczki i posadzenie w niej rośliny

Kultura i ekologia idą jednak w parze, a gips – chociaż tak popularny w branży budowlanej – znajduje też zastosowanie w sztuce użytkowej. Podczas zajęć dzieci wykonają odlewy doniczek, następnie ozdabią je i posadzą w nich rośliny.

Link do formularza: https://forms.gle/EjsvVuVJ7cbxWyeZ9

FILCOWY INICJAŁ
TERMIN: 4 sierpnia 2021
KATEGORIA: dekoracja / drukarstwo / projektowanie
REZULTAT: przygotowanie inicjału

Trudna czy jednak łatwa i przyjemna sztuka projektowania? Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, czym są typografia i liternictwo, czym różni się font od czcionki, gdzie szukać najpiękniejszych inicjałów i jak zaprojektować i wykonać inicjał własnego imienia. W części praktycznej dzieci, wykorzystując filcowe kulki, wykonają własną wariację na temat pierwszej litery imienia oraz wiszącą ozdobę – wykonaną z pomponów i patyków – inspirowaną liternictwem.

Link do formularza: https://forms.gle/EXWBkqBRZLdP182c9

OBRAZ 2D
TERMIN: 11 sierpnia 2021
KATEGORIA: dekoracja
REZULTAT: przygotowanie obrazu

Do lamusa odchodzą obrazy olejne, malowane pastelami, wycinanki czy wyklejanki. Podczas części teoretycznej zajęć dzieci dowiedzą się, jak łączyć nietypowe materiały i co – a właściwie wszystko – może wykorzystać artysta w swojej pracy. W części praktycznej uczestnicy zajęć stworzą obrazy wykonane z… nasion roślin strączkowych – najpierw przyklejanych na drewniane podłoże, a następnie malowanych farbami.

Link do formularza: https://forms.gle/GFBZb77aSsYXJYif6

WIESZAK DO POKOJU
TERMIN: 18 sierpnia 2021
KATEGORIA: sztuka użytkowa / dekoracja
REZULTAT: przygotowanie wieszaka z drewna

Zajęcia inspirowane połączeniem gry Tetris, puzzli i… stolarki. O drewnie powiedziano już wszystko, ale czy na pewno? Podczas zajęć dzieci zaprojektują nietypowy drewniany wieszak. Drewniane elementy, dowolnie połączone, zostaną pomalowane, a po wyschnięciu trafią na ściany.

Link do formularza: https://forms.gle/ZQ942pjrtevy92P39

PROJEKT MAGNES
TERMIN: 25 sierpnia 2021
KATEGORIA: sztuka użytkowa / dekoracja
REZULTAT: przygotowanie trzech magnesów

W każdym polskim domu i na drzwiach każdej lodówki – magnesy! Zbieranie magnesów to tradycja i hobby w jednym. Najcenniejsze magnesy to te niepowtarzalne, dlatego podczas zajęć dzieci wykonają zestaw trzech magnesów: z drewna, sklejki i gipsu.

Link do formularza: https://forms.gle/Z7J4BPDMh3FaDnJb9

UWAGA! Wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS. Do odwołania obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcja rąk. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: lipiec – sierpień 2020
Godzina: grupa I: od 9.30 do 11.30, grupa II: od 12.30 do 14.30
Wiek uczestników: od 7 do 14 lat
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Zapisy online (przez formularz elektroniczny): www.rckp.krosno.pl

Koszt zajęć: 20 zł za pojedyncze zajęcia

Prosimy o zapoznanie się informacją dotyczącą płatności za wybrane zajęcia organizowane w ramach Manufaktury wyobraźni:
* UWAGA! Faktura może zostać wystawiona wyłącznie na dane podmiotu wpłacającego.
* UWAGA! Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń i uiszczenie opłaty – przelew kwoty na konto bankowe RCKP – do 48 godzin po zgłoszeniu formularza. Wysokość opłaty powinna zgadzać się z liczbą wybranych zajęć.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o