230. rocznica uchwalenia Konstytucji

W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości,  a rocznica jej uchwalenia to niewątpliwie jedno z najważniejszych polskich świąt.

Ze względu na obowiązujące zasady bezpieczeństwa, obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji odbędą się w skromniejszej oprawie.

W Brzozowie rocznicowe powiatowo-gminne obchody rozpocznie o godz. 9.30 uroczysta msza w bazylice mniejszej. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie zaplanowano dalszą część obchodów (okolicznościowe przemówienia, złożenie wiązanek kwiatów).

SANOK
Muzeum Historyczne zaprasza na wystawę „Sanockie tradycje 3 Maja” na dziedzińcu zamkowym od godz. 10.00.
O godz. 10.30 przy ul. Jana III Sobieskiego nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. Adama Sudoła.

Po mszy św., która odbędzie się o godz. 11.00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, chętne delegacje indywidualnie złożą wiązanki w miejscach pamięci.

Uczestnicy uroczystości są proszeni o dostosowanie się do wytycznych sanitarnych, zachowanie odległości, noszenie maseczek. Z okazji Święta Flagi zachęca się mieszkańców, by wywiesili flagi przed domami, na balkonach i w miejscach pracy, przypominając jednocześnie, że symbole narodowe należy otaczać czcią i szacunkiem.

KROSNO

O godz. 12.00 w Bazylice Kolegiackiej zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Transmisja internetowa dostępna będzie na stronie Bazyliki Kolegiackiej. Tradycyjnie w imieniu mieszkańców władze samorządowe miasta Krosna złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą Twórców Konstytucji 3 Maja. Tablica znajduje się na Murze Pamięci na dziedzińcu Bazyliki. Indywidualnie wiązanki pod tablicą można składać przez cały dzień.

Źródło: sanok.pl, krosno.pl, red

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o