sobota, 23 listopada, 2024
AktualnościBRZOZÓWHistoriaKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Międzynarodowa konferencja ” Razem czy osobno?”

W dniach 25-26 luty 2021 r. Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami wraz z innymi instytucjami z regionu, Polski i zagranicy organizuje II Międzynarodową Konferencję Naukową „Razem czy osobno?”. Wielokulturowa koegzystencja ludności Bieszczadów i Beskidu Niskiego do II wojny światowej.

Konferencja jest pod patronatem honorowym dr Piotra Uruskiego, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i dr. inż. Mateusza Kaczmarskiego, JM Rektora Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku.

Będzie to kolejne przedsięwzięcie w ramach projektu naukowo – dydaktycznego “Edukacja historyczna w służbie resocjalizacji” realizowanego na mocy porozumienia Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie i Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami.40

Przedsięwzięcie współorganizuje 40 instytucji z regionu, Polski i z zagranicy.

Zdalna emisja konferencji na platformie Zoom odbędzie się z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Podczas konferencji będzie można usłyszeć i zobaczyć wystąpienia prelegentów w siedmiu panelach. Panel I poświęcony będzie Rusinom, panel Pogórzanom, Dolinianom i Zamieszańcom, panel III – Polakom i Żydom, panel IV Romom i Niemcom, panel V miasteczku galicyjskiemu, panel VI Żydom podczas II wojny światowej w kwestii Zagłady, ratowania i pamięci. Będzie on nawiązywał do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W ostatnim VII panelu pragniemy nawiązać do tego co złego uczyniła druga wojna światowa ze społecznością tego terenu.

Konferencję pragniemy rozpocząć Nabożeństwem ekumenicznym w intencji pokoju na świecie i pojednania narodów. Celebracja Nabożeństwa odbędzie się z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Trepczy. Wezmą w nim udział przedstawiciele różnych wyznań.

Podczas konferencji prelegenci wygłoszą referaty dotyczące poszczególnych grup etnograficznych w odniesieniu do obiektów w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz wielokulturowości naszego regionu. Natomiast podczas VI panelu zostaną przedstawione przykłady “Sprawiedliwych” ratujących Żydów podczas Holokaustu.

Konferencję uświetni występ zespołów folklorystycznego „Ziemia Sanocka” z Nowosielec, koncert psalmów w wykonaniu Pauliny i Szymona Statecznych z Warszawy oraz prezentacja wystawy prac artystycznych osadzonych w Zakładzie Karnym w Łupkowie.

Z konferencji wydamy drukiem publikację naukową, w której znajdą się artykuły prelegentów z Polski i z zagranicy biorących udział w konferencji.

PROGRAM KONFERENCJI

dr Joanna Potaczek
Dyrektor Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x