piątek, 26 kwietnia, 2024
AktualnościKROSNORozrywkaWydarzenia

Letnie koncerty w świątyniach. Dwa ostatnie koncerty

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na dwa ostatnie koncerty w ramach cyklu Letnich koncertów w świątyniach. 8 sierpnia i 16 sierpnia 2020 artyści gościć będą w kościołach krośnieńskiej starówki – w Bazylice kolegiackiej Świętej Trójcy (Fara) oraz Kościele oo. Franciszkanów.

8 sierpnia 2020 o godzinie 19.00 koncert organowo-kameralny w wykonaniu wybitnych wirtuozów, pedagogów krakowskiej Akademii Muzycznej – Tomasza Ślusarczyka – trąbka naturalna i Daniela Prajznera – organy.

Program
Jeremiah Clarke (1674-1707), Suite of Ayres for the Theatre
Georg Muffat (1653-1704), Toccata septima (ze zbioru Apparatus musico-organisticus)
Georg Philipp Telemann (1681-1767), Koncert D-dur
Georg Böhm (1661-1733), Vater unser im Himmelreich
John Stanley (1712-1786), Trumpet Voluntary
Johann Ludwig Krebs (1713-1780), Preludium i fuga C-dur Krebs-WV 400
Giuseppe Torelli (1658-1709), Koncert D-dur „Estienne Roger 188”

 

Tomasz Ślusarczyk – absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Przemyślu i Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem), od 1991 roku związany był z orkiestrami: Capellą Cracoviensis i Radiową Orkiestrą Symfoniczną, z którą dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą: Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii w Białymstoku, Warszawską Operą Kameralną; od 2005 roku współpracuje ze słynną Orkiestrą XVIII Wieku w Amsterdamie. Koncertował jako solista i kameralista na wielu festiwalach w Rosji, Irlandii, Niemczech, na Ukrainie, w Korei i Wielkiej Brytanii. Zapraszany jest do współpracy przez znakomitych muzyków, takich jak F. Bruggen, P. Esswood, Ch. Hogwood, M. Toporowski. Pod jego kierownictwem artystycznym Polska Orkiestra XVIII Wieku dokonała szeregu nagrań muzykaliów jasnogórskich. Zaangażowany jest także w badania źródeł muzyki cerkiewnej na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Często zasiada jako juror podczas krajowych i zagranicznych konkursów. Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, posiadając na tych uczelniach klasy trąbki naturalnej.

Daniel Prajzner – ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk – Podrazy (2008, dyplom z wyróżnieniem) oraz w Conservatorium van Amsterdam w klasie organów prof. Pietera van Dijka (2010, Master of music). Wziął także udział w programie Sokrates/Erasmus, studiując w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu (Niemcy) m.in. w klasie organów prof. Pietera van Dijka oraz w klasie klawesynu prof. Menno van Delfta (2007).
Brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji prowadzonych przez: G. Boveta, K. Eichhorna, J. Gembalskiego, G. Gnanna, B. Haasa, L. Lohmanna, M. Sandera, J. Serafina, Z. Szathmary’ego, C. Tilney’a, D. Titteringtona, M. Toporowskiego, V. Warniera.
Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Organów w Częstochowie, XIV Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów w Opavie, w Czechach (wyróżnienie), III Europejskiego Konkursu Organowego w Castellana Grotte, we Włoszech (I nagroda), IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Mikaela Tariverdieva w Moskwie i Kaliningradzie w Rosji (wyróżnienie i nagroda specjalna fundacji De Boni Arte „Za najlepszą interpretację muzyki sakralnej”.
Za osiągnięcia artystyczne otrzymał kilka znaczących nagród i stypendiów, były to m.in.: stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2006), Nagroda Promocyjna Volksbank Paderborn – Höxter „Młodzi Twórcy w Europie 2006”.
Koncertował w kraju i za granicą: w Holandii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, na Białorusi, Litwie, Ukrainie i we Włoszech.
Zatrudniony jest w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie na stanowisku adiunkta. W 2017 roku na swej macierzystej uczelni uzyskał stopień doktora sztuki. Od października 2019 roku pełni funkcję wicedyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej. Działalność dydaktyczną prowadzi równolegle w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Jest również organistą kościoła pw. bł. Anieli Salawy w Krakowie oraz pomysłodawcą, autorem koncepcji programowej i organizacyjnej, prezesem zarządu Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu, reaktywowanej w 2018 roku.

Bazylika Kolegiacka (fara), ul. Piłsudskiego, Krosno – 8 sierpnia 2020, godzina 19.00. Wstęp wolny.

16 sierpnia 2020 (niedziela) o godzinie 18.00, w kościele oo. Franciszkanów odbędzie się  koncert maryjny. Wykonawcy: Zdzisław Madej – tenor, Artur Szczerbinin – organy.

Program
Antonio de Cabezón (1510-1566), Dic nobis, Maria
Łowicka tabulatura organowa [ca. 1580], Salve Regina: Salve Regina misericordiae, Ad te clamamus, Eia ergo advocata nostra, O clemens
Heinrich Scheidemann (ca. 1595-1663), Dixit Maria ad angelum /koloracja motetu Hansa Leo Hasslera/
Ferenc Liszt (1811-1886), Ave Maria (wg Jacoba Arcadelta)

Zdzisław Madej – tenor wykonujący muzykę operową i oratoryjno-kantatową, dysponujący głosem lyrico-spinto. Obecnie występujący gościnnie, jako solista na scenie Opery Wrocławskiej. Studia rozpoczął w Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy), w klasie śpiewu solowego prof. Rheginaldo Pinheiro. Po powrocie do kraju kontynuował kształcenie na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, pod kierunkiem prof. Ewy Czermak. Odbył Studia podyplomowe w Hochschule fur Musik und Theater und Medien w Hannoverze, Niemcy, w klasie śpiewu solowego prof. Markusa Schaefera. W 2013 uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka, na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Z zespołem Opery Wrocławskiej wykonuje następujące partie: S. Moniuszko – Halka – partia Jontka, Straszny Dwór – partia Stefana, G. Orefice – Chopin – partia tytułowa, R. Strauss – Die Frau ohne Schatten – partia cesarza, G. Puccini – Tosca – partia Cavaradossiego, G. Bizet – Les Pecheurs de Perles – partia Nadira, P. Mascagni – Cavaleria rusticana – partia Turiddu. Ma w repertuarze także następujące partie operowe: R. Leoncavallo – I Pagliacci – Canio, W.A. Mozart – Die Zauberflote – Tamino, Die Entführung aus dem Serail – Belmonte, R. Wagner – Parsifal – partia tytułowa, G. Donizetti – L’Elisir d’Amore – Nemorino.
Wykonuje partie solowe w ramach koncertów i festiwali, m.in: Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal Non Sola Scripta, Turniej Tenorów w Szczecinie, Festiwal Silesia Sonat, Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju. Współpracuje także z wieloma orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, Maestro J. Geiserem, Maestro A. Chorosińskim, Maestro J. Gembalskim. Koncertował w Polsce i za granicą, m. in. w Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii i USA.
Oprócz wykonywania muzyki operowej, koncertuje jako śpiewak oratoryjno-kantatowy: partie solowe w następujących oratoriach, J. Haydn Stworzenie świata, (2001 Colmar- Francja, 2004 Wrocław); A. Bruckner Te Deum (2001 Wrocław, 2003 Lyon- Francja); G. Puccini Messa di gloria (2003 Szczecin, 2006 Francja – Lyon, Strasburg); W. A. Mozart – Requiem (2002 Freiburg – Niemcy), A. Ramirez – Missa Criolla (2010 Wrocław).
Ma w repertuarze pieśni z fortepianem takich kompozytorów jak: L. van Beethoven, J. Brahms, F. Chopin, S. Moniuszko, W.A. Mozart, F. Schubert, R. Schumann, P.I. Czajkowski. Od roku 2013 prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2020 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Artur Szczerbinin – w 2012 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. w Przemyślu w klasie organów Daniela Prajznera. W roku akademickim 2016/2017 z wyróżnieniem ukończył studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Marcina Szelesta. Zdobył III nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Organowym w Katowicach „W kręgu europejskich organów barokowych” (2014). W roku akademickim 2015/16 odbył roczne studia w ramach stypendium Erasmus, w Hochschule für Musik we Freiburgu, w klasie organów prof. Martina Schmedinga oraz Matthiasa Maierhofera. Obecnie jest doktorantem na Akademii Muzycznej w Krakowie. Brał udział w kursach mistrzowskich oraz sesjach naukowych prowadzonych takich pedagogów jak: Pieter van Dijk, Martin Schmeding, James Johnstone, Wolfgang Zerer, Lorenzo Ghielmi, Bernhard Haas, Hans Fagius, Hayo Boerema, Johannes Geffert. Poza działalnością solową koncertuje także z zespołami wykonującymi muzykę dawną, realizując partie basso continuo.

Dodatkowe informacje: wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS. Do odwołania obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcja rąk. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x