W środę rząd przyjmie pakiet antykryzysowy
Wszystkie elementy legislacyjne pakietu „Tarcza antykryzysowa” zostały w środę przez rząd zatwierdzone i po ostatnich pracach, jeszcze w środę powinny być przyjęte – poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
„Na roboczym spotkaniu członków rządu omówiliśmy wszystkie elementy, które znajdują się w pakiecie” – oświadczyła Emilewicz. Dodała, że „wszystkie elementy legislacyjne zostały zatwierdzone, w tej chwili trwają ostatnie prace techniczno-legislacyjne”.
Emilewicz zaznaczyła, że „do końca dnia chcemy przyjąć projektu ustaw”. Projekty te rząd chce w czwartek rano skonsultować z opozycją – dodała minister.
„Tarcza antykryzysowa” to największy polski pakiet wsparcia w historii; jej całkowita wartość wyniesie co najmniej 10 proc. całego polskiego PKB – powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w środę nagraniu na Facebooku.
Tzw. tarczą antykryzysową, czyli pakietem wsparcia dla gospodarki, który ma przeciwdziałać skutkom epidemii koronawirusa, ma się w piątek zająć Sejm.
„Państwo polskie pomoże pracownikom i pracodawcom w tej trudnej sytuacji, pokryje 40 proc. wynagrodzeń dla pracowników, zapewni wsparcie dla osób samozatrudnionych i na umowach cywilno-prawnych, poszerzy gwarancje dla małych i średnich firm, uruchomi możliwości kredytowe dla zachowania płynności, ulży w opłacaniu składek” – przypomniał Morawiecki.
Ogłoszona 18 marca tzw. tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych). W pierwotnym projekcie znalazła się także możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty). (PAP)
autor: Marta Rawicz
foto: twitter Kancelaria Premiera