Wakacje z Fundacją Pomocy Dzieciom
Dla dzieci i młodzieży skończyły się już wakacje, pora wrócić do szkoły. Jednak w ich głowach nadal pozostają wspomnienia letniego odpoczynku. Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak przygotowała dla swoich podopiecznych mnóstwo atrakcji. Zrealizowano trzy projekty, więc każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie.
Pierwszym z nich była kolejna już edycja projektu pn. „Twórcze wakacje” współfinansowanego ze środków Gminy Brzozów. Podopieczni uczestniczyli w zajęciach z psychologiem, na których rozmawiali o tym jak pozytywnie myśleć o sobie i innych oraz o obrazie dziewczyny i chłopaka w szkole. Dowiedzieli się jak ważne jest to, co mówimy do drugiego człowieka.
Na warsztatach wikliniarskich dzieci poznawały różne rodzaje wikliny oraz techniki jej wyplatania. Mogły również samodzielnie zrobić koszyki i wazony. Oprócz tradycyjnego wyplatania wikliną poznały też wiklinę papierową.
Popularnością cieszyły się zajęcia z ceramiki. Uczestnicy, wykorzystując glinę samoutwardzalną, przygotowali piękne zawieszki, które będą prezentami dla podopiecznych i darczyńców Fundacji. Rozwijali też swoją wyobraźnię, tworząc flakony, dzbanuszki i aniołki.
Specjalnie dla chłopców zorganizowano warsztaty stolarskie. Z zaciekawieniem poznawali narzędzia wykorzystywane przez stolarza. Wspólnymi siłami, pod okiem instruktora zbudowali wspaniały stół.
Zadbano też o to, by uczestnicy projektu mogli odwiedzić ciekawe miejsce. Tym razem wybrali się na wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Dzięki pokazom interaktywnym dowiedzieli się jak wyglądają poszczególne etapy obróbki i zdobienia szkła. Wzięli też udział w warsztatach malowania na szkle, wydmuchiwali szklane bańki oraz wybijali monety.
Kolejnym, równie ciekawym cyklem spotkań był projekt „Jedz i żyj zdrowo” dofinansowany ze środków Powiatu Brzozowskiego. Odbyły się spotkania z psychologiem, na których uczestnicy uczyli się jak rozładować stres i jak radzić sobie z emocjami. Podkreślano też zależność diety i aktywności fizycznej oraz naszego komfortu fizycznego. W czasie zajęć z dietetykiem dzieci poznawały podstawowe zasady zdrowego żywienia. Zorganizowano również spotkanie z psychologiem i dietetykiem dla rodziców, by doradzić im jak rozmawiać ze swoimi pociechami oraz jak dbać o ich odżywianie. Projekt „Jedz i żyj zdrowo” nie ograniczał się jedynie do zajęć teoretycznych. Dzieci i młodzież wraz z rodzicami wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Pod okiem pani dietetyk przygotowali popcorn z ciecierzycy, kotlety z kaszy jaglanej i brokuła, rafaello z kaszy jaglanej, owocowe szaszłyki i wiele innych przekąsek. Te spotkania pokazały, że jedzenie zdrowe może być równocześnie smaczne i proste w przygotowaniu. By zdrowe odżywianie miało sens należy zadbać też o aktywność fizyczną. Dlatego podopieczni Fundacji wzięli udział w zajęciach na basenie oraz spacerze po ścieżce przyrodniczej oraz zajęciach sportowych. Był to też czas, kiedy uczestnicy mogli się lepiej poznać i nawiązać relacje, które przetrwają niejedne wakacje.
Dla starszej młodzieży zorganizowano cykl spotkań z projektu „Pomoc z efektem „w@w””. Pracownicy grupy pracuj.pl przygotowali wykłady, w trakcie których uczestnicy mogli dowiedzieć się jak zadbać o swoje wykształcenie, jak napisać dobre CV. Udzielili też przydatnych wskazówek dotyczących poszukiwania pracy i przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej.
W lipcu dobiegały również końca działania z projektu „Aktywna młodzież sposobem na aktywne społeczeństwo” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach projektu członkowie Akademii Kreatywnego Rozwoju wzięli udział w warsztatach malarskich w Galerii ART.VICI w Górkach. Poprowadził je pan Tadeusz Masłyk – malarz, rzeźbiarz i poeta.
Nie zabrakło też spotkań integrujących członków Akademii Kreatywnego Rozwoju i Młodzieżowej Rady Fundacji. Do takich należała wycieczka w Bieszczady. Młodzież odwiedziła skansen w Sanoku oraz Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych. Mogli nauczyć się piec proziaki i kapuśniaki. Odpoczywali też na zaporze w Myczkowcach.
Projekt zakończyło uroczyste spotkanie podsumowujące, w którym wzięli udział uczestnicy, rodzice, organizatorzy i prowadzący warsztaty. Powrócono wspomnieniami do wydarzeń towarzyszących projektowi.
Fundacja pragnie podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, by dzieci i młodzież mogli spędzić wakacje w sposób twórczy i kreatywny.
Beata Szostak